Koronavirüs

Bulgarlar, Edirne'de yine aspirin kuyruğu oluşturdu

13 Kasım 2020 15:03

Bulgaristan’da Koronavirüs vakalarının artış göstermesiyle birlikte günübirlik alışveriş için Edirne’ye gelen Bulgarlar, eczanelere akın edip, aspirin almaya devam ediyor. 

Aspirinin Koronavirüs salgınını önlediği iddiasını duyan Bulgaristan vatandaşları, pazar alışverişlerinin yanı sıra sağlık harcamalarını da Edirne’den yapmaya başladı. Birçok doktorun ‘aspirin ölümcül hastalıklara neden olabilir’ uyarısına rağmen Bulgar vatandaşlar Edirne’de eczanelerde aspirin bırakmadı.

Edirne halkından çok aspirin alıyorlar

Bulgaristan vatandaşlarının coraspin ve aspirin satışlarında patlama yaptığını söyleyen Edirneli Eczacı Umut Öz, önceki zamanlarda bu kadar satış yapmadıklarını belirtti. Bulgaristan vatandaşlarının Edirne halkından daha fazla coraspin ve aspirin aldığına dikkat çeken Öz, "Gelen kişi 10’ar 5’er kutu alıyor. Arkası hiç kesilmedi halen satmaktayız. Coraspin ve aspirinin yanı sıra grip ilaçlarını da Edirne’den alıyorlar” dedi.

Bir diğer eczacı Sevil Özçelik de, “Bilinçli kullanılmadığı zaman her şeyin olduğu gibi aspirinin de zararı vardı” açıklamasında bulundu.

Şehirde Bulgarca ilanlar dağıtılıyor

Edirne’de eczanelerin birçoğu camlarını ve tabelalarını Bulgarca yazılarla donattı. Koronavirüs tedbirlerinin de Bulgarca yazılarla camlara asıldığı görüldü. Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği tarafından Bulgarca hazırlanan Koronavirüs tedbirlerini içeren afişlerde kent merkezinde eczanelere dağıtılıyor.

Tıklayın | Bulgaristan'dan gelip kutu kutu alıyorlar; depolarda aspirin kalmadı!