Politika

Bitlis Belediyesi AKP'ye geçince kaldırılan Kürtçe tabela yerine takılacak

"Belediye başkanı genç ve heyecanlı"

09 Haziran 2019 17:41

Bitlis Belediyesi'nde 2014 yılında HDP'nin seçimi kazanmasıyla asılan, 31 Mart'ta seçilen AKP'li yeni belediye başkanı tarafından indirilen Kürtçe tabela tekrar yerine takılıyor.

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın'ın haberine göre, dün İstanbul Sultanbeyli'deki Bitlis İli ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği'ni (BİDER) ziyaret eden AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, Bitlis Belediyesi'nde yaklaşık üç ay önce indirilen Kürtçe tabelanın en kısa sürede tekrar yerine takılacağını söyledi.

"Belediye başkanı genç ve heyecanlı"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İli ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (BİDER) Başkanı Sebahattin Ersezer, Demiröz'ün ziyaretinde bir hemşehrileri tarafından Bitlis Belediyesi'nde indirilen Kürtçe tabelanın gündeme getirildiğini ifade ederken, "Konuşmalar bittikten sonra soru-cevap faslına geçildi. Derneğimizin üyesi olmayan Bitlisli bir hemşehrimiz son dönemde daha çok sosyal medyada gündeme gelen Kürtçe tabela mevzuunu sordu. Sayın Demiröz rahatsızlıklarını dile getirerek, AKP'nin üç genel başkan yardımcısının kendisini aradığını, mevzuyu Genel Başkan Erdoğan'a ilettiklerini ve en kısa sürede tabelanın tekrar yerine takılacağını söyledi" dedi.

TIKLAYIN - Bitlis'te Kürtçe tabelayı indirten belediye başkanı: Onlar bizim kadar Kürt olamaz, bizim kadar Kürdü savunamaz

Ersezer'in aktardığına göre Demiröz, "Seçilen belediye başkanlarının, özellikle seçim sürecinde, bu tür işlerle uğraşmalarını doğru bulmuyorum. Bunu yanlış bulduğumuz gibi destek de vermiyoruz. Meseleyi yeni seçilen arkadaşların gençlik ve heyecanlarına bağlıyorum" dedi. Demiröz, Kürtçe tabelanın en geç üç gün içerisinde yerine takılacağını söyledi.

Tatvan Belediyesi'nde de Kürtçe tabela indirildi

31 Mart'ta yapılan yerel seçimleri kazanan AKP'li Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, göreve geldikten sonra 15 Nisan'da Kürtçe tabelayı indirmişti.

Bitlis Belediyesi'nden sonra 6 Haziran'da Tatvan Belediyesi de "Tatvan Belediyesi, Şaredariya Tetwan" yazılı tabelayı kaldırmış yerine "Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü" yazan bir tabela asmıştı.