Gündem

Bitlis'te Kürtçe tabelayı indirten belediye başkanı: Onlar bizim kadar Kürt olamaz, bizim kadar Kürdü savunamaz

Belediye Başkanı AKP’li Tanğlay, "Resmi dil Türkçedir herkes biliyor” dedi

04 Haziran 2019 14:49

Kürtçe tabelası kayyım döneminde indirilmeyen belediyelerden biri olan Bitlis Belediyesi son günlerde Kürtçe tabelanın indirilmesiyle gündemde. 31 Mart seçiminde Bitlis Belediye Başkanı olan AKP’li Nesrullah Tanğlay, HDP’li meclis üyelerinin itirazına rağmen belediye binasındaki Kürtçe tabelayı indirtti. Tanğlay, "”Onlar bizim kadar Kürt olamaz, bizim kadar Kürdü de savunamaz bizim kadar burada Kürtlere de hizmet edemez. Şunu iyi bilelim; Kürtler sadece bir partinin tekelinde değil" ifadelerini kullandı.

Yeni Yaşam Gazetesi'nden Elif Aydoğmuş'un haberine göre Tanğlay kendisinin de Kürt olduğu vurgusunu yaparak söz konusu tabelanın bu hafta indirmediklerini, belediyeye geldiği ilk günlerde indirdiklerini söyledi. Belediye’de 3 tabela olduğunu belirten Tanğlay, bunlardan ikisinde Türkçe, birinde ise Kürtçe yazıldığını söyleyerek, “Kimse kusura bakmasın Türkçe dilimiz resmi dilimiz. Biz buraya getirip Yunanca yazmadık. O kadar da büyütülecek bir konu değil” ifadelerini kullandı.

"Onlar bizim kadar Kürt olamaz"

HDP’nin tabelanın kaldırılmasına yönelik tepkisine karşı çıkan Tanğlay, sözlerine şöyle devam etti: ”Onlar bizim kadar Kürt olamaz, bizim kadar Kürdü de savunamaz bizim kadar burada Kürtlere de hizmet edemez. Şunu iyi bilelim; Kürtler sadece bir partinin tekelinde değil bunu artık öğrenmemiz gerek. Ben halkımı önemsiyorum insanları önemsiyorum hizmet etmek istiyorum Kürt halkına.”

Tabelanın neden kaldırıldığına dair konuşan Tanğlay, ”İdeolojik olarak takılmıyorum. Hiçbir grubu memnun etmek için gelmedim ben 52 bin nüfusta yaşayan Bitlislileri memnun etmek için geldim” diyerek tabelanın değişmeyeceğini ve böyle kalacağını söyledi.

"Nedeni İstanbul seçimleri"

Kürtçe tabelanın kaldırılmasının gündeme gelmesinin nedenini İstanbul seçimlerine bağlayan Tanğlay, “Bunu gündeme getirenler İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenin oyuna tahakküm etmek için bu olayı kullanıyor” dedi.

"Kayyım bizi ilgilendirmiyor"

Kayyım döneminde dahi Kürtçe tabelanın indirilmediğini hatırlattığımız Tanğlay, verdiği kararı “Kayyum bizi ilgilendirmiyor devlet getirdi onu. Resmi dil Türkçedir herkes biliyor” sözleriyle savundu.