Gündem

Bahçeli'den Hamit Kocabey'e talimat: HSK'dan istifa edin

''İddiaya göre Bahçeli, o gün Adalet Bakanı Gül'ün telefonlarına çıkmadı ve aramalarına dönmedi''

18 Ekim 2021 09:13

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Hamit Kocabey'e istifa etmesi için talimat verdiğini yazdı. Saymaz, Bahçeli'nin Kocabey'e ''Bu Cumhur İttifakı ile ilgili meseledir. Şimdi onlar düşünsün.'' dediğini aktardı. 

Kocabey ve Bahçeli'nin arasında geçen diyaloga yazısında yer veren Saymaz, ''Geçen perşembe sabahı Hamit Kocabey'in telefonu çaldı. MHP'den aranıyordu. Derhal genel merkeze gitti. Bahçeli, baş başa görüştüğü Kocabey'e şöyle dedi: ''Bir karar verdim. Bu kararı çok zor verdim. 24 saat düşündüm. Hareketimizin selameti için sizden bir şey rica ediyorum. Çok büyük hizmetler ettiniz. Bir dik duruş daha bekliyorum sizden.' Kocabey, 'Emredin' dedi. Bahçeli, 'İstifa edin' diye ekledi. Kocabey, 'Başüstüne efendim' şeklinde karşılık verdi. Dilekçesini yazdı ve aynı gün Adalet Bakanı Abdullah Gül'e verdi. Akşam MHP Basın'dan istifa haberi duyuruldu. Daire üyeleri ve kamuoyu istifayı bu şekilde öğrendi. Bahçeli, bir gün sonra Kocabey'i tekrar partiye çağırdı. Şunları söyledi: 'Çok büyük hizmetiniz oldu. Son görevinizi hiçbir şey sormadan yaptınız. Şahsınıza karşı hiçbir olumsuzluk yoktur. Bu Cumhur İttifakı ile ilgili meseledir. Şimdi onlar düşünsün. Görsünler. Biz aday göstermeyeceğiz. Haydi, senin yerine birini seçsinler.'' ifadesini kullandı. 

Saymaz yazısında şunları kaydetti:

''Ardından Bahçeli, "Bir fotoğraf çektirelim" dedi. Fotoğraf çekildi. Bahçeli, "Bir açıklama hazırlayıp gönderin, onu düzelteceğim, o şekilde paylaşalım" dedi. Kocabey'in yazdığı metin Bahçeli tarafından düzenlendikten sonra çekilen fotoğrafla birlikte istifa açıklaması olarak yayınlandı. İddiaya göre... Bahçeli, o gün Adalet Bakanı Gül'ün telefonlarına çıkmadı ve aramalarına dönmedi. Kocabey'e yakın çevreler kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, hükümete ve AK Parti'ye mesaj olduğunu iddia ediyor.''

TIKLAYIN | Karar yazarı Akyol: HSK’dan istifa eden Kocabey, "hukuk, adalet kalmadı” diye yakınıyormuş

TIKLAYIN | İstifa eden HSK üyesinden açıklama: "Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ile istişare sonucu istifa ettim"

TIKLAYIN | HSK'da sürpriz istifa

TIKLAYIN | Mehmet Y. Yılmaz yazdı: Parantezi kapatmaya bir adım daha

Hamit Kocabey, kimdir?

Avukat Dr. Hamit Kocabey, 06.05.1961'de Malatya Akçadağ'da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu.

Hamit Kocabey, 2006 ile 2017 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi'nin ve Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yaptı.

2006-2009 arası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği, 2009-2012 arası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapan Kocabey, MHP'nin 4 Kasım 2012'de yapılan 10. Olağan Büyük Kongresinde Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

21 Mart 2015'de ise 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu üyesi seçilen Kocabey, 2017'deki HSK üye seçimlerinde yaptığı adaylık başvurusu sonrasında TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamanın ardından HSK üyesi oldu.