Gündem

Adana'da Ali El Hemdan'ı öldüren polisin ifadesi ortaya çıktı: Yorgunluk ve Ramazan dolayısıyla böyle bir olay meydana geldi

28 Nisan 2020 20:22

Adana'da, 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle 17 yaşındaki Suriyeli sığınmacı Ali El Hemdan'ı kalbinden vurarak ölümüne neden olan ve tutuklanan polisin ifadesi ortaya çıktı. Normalde silahı emniyeti açık şekilde taşıdıklarını söyleyen polis F.K., "Sokak sıkıntılı olduğu için silahı elime aldım. Silah yanlışıkla ateş aldı. Elim yanlışıkla tetiğe değdi. Silahı elime almanın nedeni havaya ateş açmaktı. Sendeleyip düştüğüm için yorgunluk ve Ramazan dolayısıyla böyle bir olay meydana geldi” dedi.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesinde Suriyeli bir sığınmacı dur ihtarına uymadığı iddiasıyla polis tarafından öldürüldü. Hemdan'ı öldüren polis kasten öldürme suçundan tutuklanarak cezaevine girdi. Cumhuriyet'ten Alican Uludağ, Hemdan'ı öldüren polisin ifadesine ulaştı. Polis F.K. savcılık ifadesinde şunları söyledi:

“Asayiş Şube Müdürlüğü’nde polis memuru olarak görev yapmaktayım. Dün diğer polis memuru arkadaşlarımla birlikte saat 10:30 sıralarında Covid - 19 nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunan vatandaşlarla ilgili ve şüpheli gördüğüm şahıslarla ilgili kontrol yapmak amacıyla Sucuzade Mah. Obaler Caddesi kesişiminde kontrol noktası oluşturduk.  Saat 12:00 civarında ölen şahsı, yanında başka bir şahısla bize doğru gelirken gördüm. Şahıslar biraz tedirgin davrandılar. Ben şahısların yanına gittim. Ölen çocuğun yanındaki şahsı aldım. Diğer ölen çocuk kaçmaya başladı. Diğer şahsı arkadaşlarıma teslim edip, kaçan çocuğun arkasından koşmaya başladım. Hatta arkadan da polis memuru arkadaşım İ.K. koşuyordu. Ben çocuğu durması için birçok kez uyardım. Çocuk ara sokaklara girince belimden silahımı çıkarıp, mermiyi namluya sürdüm ve arkasından koşuyordum. Dediğim gibi ara sokaklara girdiğim için ve sokaklar sıkıntılı şahısların oturduğu yerler oturduğu yerler olduğu için, biraz da kendimi güvende hissetmek için elime silahı almıştım. Ben şahsın bana doğru döndüğünü görmedim. Çünkü bu sırada sokak kalabalıktı. Koşan birkaç kişi daha vardı. O yüzden dikkatim o şahıslara yönelmişti.

TIKLAYIN -  ‘Dur ihtarına uymadı’ cinayetleri: Suriyeli Hemdan’ı vuran polis infaz düzenlemesinden yararlanırsa 'cezasızlık' listesinde yerini alacak

"Ölen çocuğun bana bana doğru dönüp dönmediğini hatırlamıyorum. Hatta o sırada bir lastik patlama sesi gibi bir ses duyuldu. Belki de diğer şahıslarda ve ölen çocuk da benim silah sıktığımı düşünerek dönmüş olabilir. Ben de o an panikledim. Koşarken elimde eldiven bulunduğundan ve çok sendeleyip yorulduğumdan sendeledim, o sırada yere düştüm. Yere düşerken de silah ateş aldı. Ben kesinlikle silahı şahsa doğrultmadım. Sadece şahsı yakalamaya çalıştım. Ölen şahısla aramızda yaklaşık 30 metre mesafe vardı. Ardından çocuk yere düştü. Ben hemen çocuğun yanına gittim. Çocuğun vurulduğunu görünce telsizden ve cep telefonundan 112’yi aradım. Ölen şahsı tanımıyorum. Şüpheli bir şahıs olabileceğini düşünerek müdahale etmek istedim. Kesinlikle vurmak amacım yoktu. Dediğim gibi hem kendimi güvene almak, hem de şahsı korkutup durdurmak amacıyla silahımı çıkardım. Aslında havaya ateş edecektim. Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdim. 26 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir olay başıma geldi.

(Soru üzerine) "Kesinlikle çocuk yürümüyordu. Beni görünce koşarak kaçtı. Ben de arkasından koştum. Çocuğa doğrudan ateş ettiğim hususu doğru değildir. Tanık beyanlarını kabul etmiyorum.”

Şüpheli polis, sulh ceza hakimliğinde ise “Böyle bir şey yaşandığı için üzgünüm. Normal şartlarda silahı emniyeti açık olarak taşıyoruz. Sokak sıkıntılı olduğu için silahı elime aldım. Silah yanlışıkla ateş aldı. Elim yanlışıkla tetiğe değdi. Silahı elime almanın nedeni havaya ateş açmaktı. Sendeleyip düştüğüm için yorgunluk ve Ramazan dolayısıyla böyle bir olay meydana geldi” dedi.

Öte yandan gazeteci Burcu Karakaş, Twitter hesabından savcı ile görüşen avukatın anlattıklarını aktardı. Karakaş, "Avukatın aktardığı bilgi: 'Ali, 20 yaşın altında. Ceza yememek için polis görünce ara sokağa girmiş. Peşinden gitmişler. Ara sokakta 'Dur' deyince durmuş. Yüzünü dönmüş. Polis, önünü döndükten sonra üç metre mesafeden vurmuş' Ali'yi üç metreden vurmuşlar #AliyiÖldürenlerNerede" ifadelerini kullandı.

Karakaş ayrıca paylaştığı bu bilgi nedeniyle "Seni sonra öpücem, şimdi orucum", "Bu kahpe hakkında gereken yapılsın" gibi tepkilerle Emniyet ve İçişleri Bakanlığı'nı etiketleyen kişiler hakkında suç duyursynda bulunacağını söyledi.