Spor

Abdülkadir Selvi: Suudi Arabistan'daki maçta bula bula darbe girişiminde FETÖ’cülerin kullandığı, “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü mü bulundu?

04 Ocak 2024 11:52

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Suudi Arabistan'da yaşanan İstiklal Marşı ve Atatürk krizinin ardından ertelenen Süper Kupa maçıyla ilgili Galatasaray ve Fenerbahçe Başkanları Ali Koç ile Dursun Özbek'i hedef aldı. Selvi, "Maçın Suudi Arabistan’da oynanmasına onay veren, imzalanan protokolü kabul eden, paranın kasalarına girmesine izin veren, divan kurulunun kararına rağmen takımları Suudi Arabistan’a götüren Ali Koç ve Dursun Özbek’in son birkaç gün içinde Atatürkçülük hassasiyetleri ön plana çıkıyor" ifadelerini kullanırken, Fenerbahçe'nin "Yurtta sulh cihanda sulh" pankartını kullanmak istemesiyle ilgili olarak "Maçta bula bula, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cülerin kullandığı, “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü mü bulundu?" diye yazdı.

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçı yaşanan krizin ardından iptal edildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam oynanacak olan Turkcell Süper Kupa maçı öncesi "Atatürk pankartı" ve "Atatürk tişörtü" krizi yaşandı.

Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, maçtan önce Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkılmasına izin verilmediği için sahaya çıkmayı reddetti.

Yaşananlarla ilgili iki takımın kulüp başkanlarını hedef alan Abdülkadir Selvi, Fenerbahçe'nin sahaya çıkmak istediği "Yurtta sulh cihanda sulh" pankartı için "Suudi Arabistan’da oynanacak olan maçta bula bula, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cülerin kullandığı, “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü mü bulundu?" ifadelerini kullandı. Selvi, yazısında şunları kaydetti:

"Bunlardan gazeteci olanının 28 Şubat sürecinde oynadığı rolü çok iyi biliyoruz"

Benim asıl merak ettiğim ise, Futbol Federasyonu tarafından spor yazarları ve davetlilere verilen programda İstiklal Marşı’nın okunacağı, Türk bayrağının açılacağı, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulacağı yer almasına rağmen, ismi bende saklı olan Galatasaraylı bir yönetici Riyad’da, Fenerbahçe yönetiminde yer alan bir gazeteci ise İstanbul’da bu dezenformasyonun yayılmasına neden oluyorlar.

Bunlardan gazeteci olanının 28 Şubat sürecinde oynadığı rolü çok iyi biliyoruz. Yaptığı televizyon programlarıyla darbecilerin ekmeğine yağ sürmüştü. Acaba yine aynı kostümlerini giyip, aynı tiyatroyu oynamaya mı başladılar?

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, maçın Suudi Arabistan’da oynanmasını istememiş"

Mehmet Büyükekşi, Ali Koç ve Dursun Özbek’in gerçekleri kamuoyuyla paylaşmaması nedeniyle Süper Kupa maçı Erdoğan’ın baskısıyla Suudi Arabistan’da oynanıyor gibi bir hava oluştu. Üç başkan da zamanında kamuoyuna açıklama yapmamaları nedeniyle bu algının oluşmasına hizmet ettiler. Sonradan anlıyoruz ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, maçın Suudi Arabistan’da oynanmasını istememiş. Hatta birkaç kez, “Bu iş nereden çıktı?”, “Takımlarım istiyor mu?” diye sormuş. Bu durumda “Orada yaşananların sebebi Erdoğan” sözünden dolayı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dileyecek mi?

"28 Şubat benzeri bir havayı oluşturmasına hizmet mi ediyorsunuz?"

Süper Kupa maçının perde arkasından süper organize işler çıkıyor. Maçın Suudi Arabistan’da oynanmasına onay veren, imzalanan protokolü kabul eden, paranın kasalarına girmesine izin veren, divan kurulunun kararına rağmen takımları Suudi Arabistan’a götüren Ali Koç ve Dursun Özbek’in son birkaç gün içinde Atatürkçülük hassasiyetleri ön plana çıkıyor.

Ali Koç, Türkiye’de “Yurtta sulh, cihanda sulh” pankartını hazırlatıyor, Atatürk resimlerini tişörtlere bastırıyor. Dursun Özbek ondan geri kalmamak için Riyad’da baskı yaptırıyor. Sonuç itibarıyla “Koç” gibi bir organizasyon yapılarak Süper Kupa maçı sabote ediliyor. Ama bu rezaletin gerekçesi olarak da Atatürk, İstiklal Marşı ve Türk bayrağı gibi değerlerimiz gösteriliyor. Peki o zaman, Futbol Federasyonu’nun açıklamasında yer alan “Sürecin hiçbir aşamasında milli değerlerimiz ve Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır” vurgusu ne anlama geliyor?

Çıkıp Türk milletine gerçekleri neden söylemiyorsunuz? Neden susuyorsunuz? Atatürk, milli marşımız ve Türk bayrağı gibi değerlerimizi istismar ederek birilerinin 28 Şubat benzeri bir havayı oluşturmasına hizmet mi ediyorsunuz? Siz bu organizasyonun neresindesiniz?"

Yazının tamamı için tıklayın...

TIKLAYIN - Fenerbahçe'den Abdülkadir Selvi'ye yanıt!

Ne olmuştu?

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçı yaşanan krizin ardından iptal edildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam oynanacak olan Turkcell Süper Kupa maçı öncesi "Atatürk pankartı" ve "Atatürk tişörtü" krizi yaşandı.

Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, maçtan önce Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkılmasına izin verilmediği için sahaya çıkmayı reddetti.

TIKLAYIN - Süper Kupa Atatürk posteri ve İstiklal Marşı krizi yaşanmıştı; Galatasaray ve Fenerbahçe maça çıkmayacak iddiası!

TIKLAYIN - Galatasaray ve Fenerbahçe'den tarihi duruş: Devler, Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı Süper Kupa maçına çıkmadı!

TIKLAYIN - Erden Timur'dan Süper Kupa açıklaması: Ülkeye dönüyoruz

TIKLAYIN - Beşiktaş'tan Süper Kupa çağrısı: Atamızın semtinde, dünyanın en güzel stadında oynamak üzere, Atatürk sevdalılarını Türk bayraklarıyla Dolmabahçe’ye bekleriz

TIKLAYIN - CHP'den Süper Kupa paylaşımı: Atatürk’ten taviz vermeyen, Fenerbahçe de Galatasaray da bu kupayı kazandı

TIKLAYIN - Süper Kupa maçı krizin ardından iptal oldu, Mehmet Büyükekşi'ye tepki yağdı: Atatürk'ü tartışmaya açan TFF, istifa!

TIKLAYIN - Galatasaray ve Fenerbahçe'den yurda dönme hazırlığı!

TIKLAYIN - Galatasaray, Fenerbahçe ve TFF'den ortak Süper Kupa açıklaması!

TIKLAYIN - Bölünen futbol, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye destekte bir araya geldi; Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı ezeli rakipler, ortak değerde birleşti

TIKLAYIN - Siyasilerden Süper Kupa maçı açıklamaları: AKP iktidarının sorumsuzluğu, Suudi Arabistan yetkililerini hadsizleştirmiş!

TIKLAYIN - Ali Koç ve Dursun Özbek, toplantı yapılan otelden ayrıldı

TIKLAYIN - Cem Küçük: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin istifasını istediği duyumum var

TIKLAYIN - Özgür Özel: Tüm halkımızı takımlarımızı karşılamaya davet ediyorum

TIKLAYIN - İmamoğlu: 2023 yılı Süper Kupası ikiye bölünmeli; Atatürk’e olan bağlılığımızın simgesi olarak müzede sergilenmeli

TIKLAYIN - Riyad’da stadyuma giren taraftarlar İstiklal Marşı’nı okurken yüksek sesle müzik açıldı!

TIKLAYIN - Devlerin Riyad'ın Atatürk ambargosuna karşı finale çıkmama kararı yurt dışında da yankılandı: 'Suudiler, hiç yenilmemiş bir adamı yenebileceklerini düşündü'

TIKLAYIN - Hollanda'da sandıktan zaferle çıkan Wilders'tan Süper Kupa paylaşımı: Atatürk 10 - Suudi Arabistan 0

TIKLAYIN - Mansur Yavaş: Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin sokağını Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle donatıyoruz

TIKLAYIN - Beşiktaş Belediyesi Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun bulunduğu sokağın ismini değiştiriyor

TIKLAYIN - Suudi Arabistan’dan Süper Kupa’yla ilgili ilk açıklama: İki takım da anlaşmaya uymadı

TIKLAYIN - CHP İl Başkanı Çelik: Sporcularımıza sahip çıkan halkımızla Sabiha Gökçen Havalimanı'ndayız

TIKLAYIN - Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarlar, havalimanlarına akın etti: Mustafa Kemal'in askerleriyiz!