Videoröportaj

"Suriyelileri 'taşıma' planı aileleri bölecek; bütün çözüm yolları kapandı"

24 Temmuz 2019 16:01

İstanbul Valiliği'nin 22 Temmuz'da yaptığı açıklamada, İstanbul'da yaşayan ancak kimlik kaydı başka şehirde yapılmış olan Suriyeli sığınmacıların, şehri 20 Ağustos tarihine kadar terk etmesi istenmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, bugün yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların kimlik kayıtlarının olduğu şehirde bulunmaları gerektiğini söyledi ve "Gitmiyorum derseler de gidecekler" dedi.

KADAV gönüllüsü Nurten Çelik, sığınmacıların kimlik kayıtlarının bulunduğu şehirlere gönderilmelerinin aileleri böleceğini söyledi ve "Altı ay öncesine kadar biz şunu diyebiliyorduk, 'İl Göç'e gidin ve aile birleşimi isteyin.' Ama artık bunu söyleyemiyoruz çünkü biliyoruz ki yapılmıyor böyle bir şey. Bütün yollar kapandı" dedi.

Gönüllü Özgül Kapdan da, Suriyelilere kimlik kayıtlarının olduğu şehre geri gittiklerinde yeni bir hayat kurmak için sunulan bir destek olmadığını belirtti. Göçmenlerin ülkelerine gitmelerini talep etmeden önce savaşın bitirilmesi gerektiğini söyleyen Kapdan, "Bunlar yapılmadan göndermek bir halkı ikinci kere zorla yerinden etmektir. Türkiye'nin içinde bir yerden bir yere göndermek de aynı anlama geliyor" diye konuştu. 

Haber: Azra Ceylan