Videoröportaj

HDP'li Oluç: Soylu 'süngü ile her şeyi yapabilirsiniz ama üstüne oturamazsınız' sözünü anlamalı

03 Eylül 2019 19:03

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen tahliye kararına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Savcılığın itirazı, HDP heyetinin TÜSİAD ile görüşmesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Diyarbakır'ı ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında söylediği 'pejmürde ederiz" sözleri...

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş'ın tahliye kararına yapılan itiraza ilişkin konuşan Oluç, "Demirtaş bizim tabirimizle 'rehin edilmiş' durumda. Denetimli serbestliğe başvurmak için itiraz sonucunu bekliyoruz" dedi. 

Diyarbakır, Van ve Mardin'deki kayyım atamalarından sonra yapılan eylemlerle ilgili, "Halk, yaptığı eylemlerle kayyım atamalarını kabullenmediğini gösteriyor. Türkiye'de demokrasiye aykırı işler oluyor, bu iktidarla olmaya da devam edecek. Belediye başkanlarının yaptıkları şey kayyımların bıraktığı enkazı kaldırmak, borçları temizlemekti ve bu durumla karşı karşıya kalıyorlar. Çamur atıyorlar, izi kalmıyor" diye konuştu.

Rawest Araştırma Şirketi'nin Diyarbakır, Van ve Mardin'de kayyım atamaları konusunda yaptığı araştırmaya değinen Oluç, "Her 4 kişiden 3'ü kayyım atamalarına karşı. Bu oran AKP seçmeninin de kayyım atamalarını yanlış bulduğu anlamına geliyor" yorumunu yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki heyetin TÜSİAD ile görüşmesinin içeriğinden bahseden Oluç, "Ekim ayında bir yargı paketi gündeme gelecek, Türkiye'de yargı vahim durumda, köklü bir reforma ihtiyaç var. Bununla ilgili görüşüldü" dedi.

Oluç, toplumun yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek "Yeni bir anayasa tartışmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. TÜSİAD görüşmesinde bunu da konuştuk. Bu konuda toplumsal ve siyasal muhalefetin ortak bir zeminde buluşması kıymetlidir bizim için" diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Diyarbakır Ziyareti sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Pejmürde ederiz" açıklamasına ilişkin de konuşan Oluç, "Soylu'nun bir terbiyesi, edebi, adabı yok. Eline bir güç geçirmiş, arkasında geçmiş derin devletin güçleri var. Türkiye çok İçişleri Bakanı gördü. Demokratlar, bunların beterlerinden kurtulmayı bildi. Bu sefer de böyle olacak. Soylu, tehditkar konuşan, nefret söylemi kullanarak halkı küçümseyen bir insan pozisyonunda. Bir laf vardır; 'süngüyle her şeyi yapabilirsiniz ama üstüne oturamazsınız' diye. Bunu da İçişleri Bakanı günün birinde öğrencektir" ifadelerini kullandı.