Dünya

Zelenski: Erdoğan'la anlaşmamız kapsamında serbest bırakılan 5 Azov komutanı Türkiye'de kalacak

Rusya ve Ukrayna arasında dün, 24 Şubat'tan bu yana en geniş kapsamlı esir takası gerçekleşti

22 Eylül 2022 12:20

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna-Rusya arasındaki esir takası sonucu serbest bırakılan beş Azov komutanının savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını söyledi. Zelenski, esir takası sürecini yönlendirdiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, esir takası sonucu 215 Ukraynalı ve yabancı savaşçıyı geri aldıklarını belirtti. Zelenski, esir takası sonucu geri getirilenlerin “188 Azovstal ve Mariupol savunucusu, 108 Azov savaşçısı, ulusal muhâfız, donanma, sınır koruması, polis, Güvenlik Servisi personeli” olduğunu söyledi. 

Zelensk, “Şimdi güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti: “Recep Tayyip Erdoğan’la anlaşmamız kapsamında serbest bırakılan beş Azov komutanı savaşın sonuna kadar Türkiye’de rahat koşullarda olacak. Ailelerini görebilecekler. Halkımızı özgürleştirme hususunda liderlik eden rolü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a samimi teşekkürlerimi sunuyorum” 

Zelenski’nin esir takasına ilişkin açıklamaları şöyle devam etti:

“Ukrayna, devletimize yardımlarından dolayı bir minnettarlık işareti olarak 10 yabancı vatandaşı Rus esaretinden kurtardı. Beş Britanya vatandaşı, iki ABD vatandaşı ve Fas, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda evlerine geri dönecekler. Buna katkı sağlayan herkese minnettarız” 

İşgalden bu yana en kapsamlı esir takası

Rusya ve Ukrayna arasında dün, 24 Şubat'tan bu yana en geniş kapsamlı esir takası gerçekleşti

Ukrayna esir takası kapsamında Rusya’ya 55 kişi teslim etti. Rusya’ya teslim edilenler arasında Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin “vatana ihanetle” suçladığı, Putin’in yakını eski Ukraynalı milletvekili Viktor Medvedchuk da yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü Amerikan PBS kanalına verdiği röportajda 200 kişilik esir değişimi görüşmelerinde Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını söylemişti.

Suudi Arabistan’tan da esir takasına ilişkin yapılan açıklamada Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın arabulucuğu sonucunda Rusya’nın 10 yabancı ülke vatandaşını serbest bıraktığı duyuruldu.

TIKLAYIN - Rusya ve Ukrayna arasında işgalin başından bu yana en geniş kapsamlı esir takası gerçekleşti