Dünya

Yunanistan'ın son Kralı, 'Taçsız' II. Konstantin defnedildi

16 Ocak 2023 17:18

ATİNA

Yunanistan’ın en son kralı 2.Konstantin eşi ve çocuklarının yanı sıra, Avrupa'nın kraliyet ailelerinin de yer aldığı cenaze töreninden sonra kraliyet mezarlığında defnedildi.

Konstantan’in cenaze törenine Konstantin’in kan bağları bulunan İspanya Kralı Philip (yeğeni); İspanya eski Kralı Carlos ve eşi Sophia (dayısı ve halası) ; İngiltere Kralı Charles’in kız kardeşi Prenses Ann (kuzenleri); Danimarka Kraliçesi (görümcesi) ve yakından, uzaktan akrabalıkları bulunan İsveç, Norveç, Hollanda  ve Belçika kral ve kraliçeleri, Bulgaristan, Romanya eski kral ve kraliçeleri, Rusya prensesi, Monaco ve Lüksemburg prensleri; Ürdün kraliyet üyeleri, Avrupalı prens, prenses, dük, düseş gibi ünvanlarını koruyan kişilikler katıldı.

İspanya Kralı Felipe

Yunanistan, kraliyet döneminin 1974’te kapandığı gerekçesiyle “taçsız kral” ya da “devrik kral” olarak tanımlanan Konstantin’in cenaze töreninde Yunan hükümetini sadece Başbakan Yardımcısı Panayotis Pikramenos ile Kültür Bakanı Lina Mendoni temsil etti.

Atina Başpiskoposu ve Yunan Ortodoks Kilisesi'ni yönetimini oluşturan Kutsal Sinod’un 12 metropoliti tarafından yönetilen dini cenaze töreni süresinde Atina’nın merkezi trafiğe kapatıldı; yüzlerce kraliyet taraftarı cenaze töreninin düzenlendiği Atina Katedrali'nin önünde saygı duruşunda bulundu.

Yunanistan’da  kraliyet dönemi , Yunan devletinin kurulduğu 1828’de o dönemin Avrupa devletlerinin yeni Yunan devletinin başına Alman kökenli Kral Otto’yu göndermesiyle başlamış; 1974’de Yunanistan’da düzenlenen halk oylamasıyla sona ermişti.

II. Konstantin'in oğulları

Aradan geçen zaman içinde Yunanistan’daki kraliyet sistemi iç siyasetteki çekişmelere ve kutuplaşmalara neden olmuş; her iktidar değişikliğinde krallar kah sürgüne gönderilmiş; kah geri getirilmişti.

1974 halk oylamasıyla “Devrik Kral” ilan edilen en son Kral Konstantin, 1967 albaylar cuntasına karşı düzenlemek istediği karşı darbe girişiminde başarısız olunca ilk önce İtalya’ya oradan da İngiltere’ye göç etmişti. 

Yunan vatandaşlığından da çıkartılan devrik kral, Yunan devletine açtığı tazminat davasında 13.7 milyon dolar almaya hak kazanarak, siyasete hiç karışmadan son yıllarda Atina’da yaşıyordu.

Konstantin’in 3 oğlu ile 2 kızı avrupa kraliyet çevrelerinde halen “Yunan prensleri” ve “prensesleri” ünvanlarını taşıyor.

TIKLAYIN- Yunanistan'da bir devir kapandı: Son Kral II. Konstantin hayatını kaybetti