Medya

Yolsuzluk iddialarını araştıran gazeteci, öldürüldü

Marinova, bu yıl Avrupa'da öldürülen 3. gazeteci

08 Ekim 2018 16:29

Bulgaristan'da yolsuzlukları araştıran gazeteci Victoria Marinova, Ruse şehrinde öldürülmüş bulundu. Marinova'nın, tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü ve yanındaki cep telefonu ile bazı eşyalarının da kayıp olduğu belirtildi.

Bulgaristan'ın Ruse kentinde yayın yayan TVN kanalında muhabirlik ve sunuculuğun yanı sıra 'Dedektör' adlı programı hazırlayan Victoria Marinova, cumartesi akşamı kentteki bir parkta öldürülmüş halde bulundu. Son dönemde Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarını araştırdığı belirtilen gazeteci Marinova'nın bu araştırmasıyla ilgili öldürülüp öldürülmediği araştırılıyor. 

Eşyaları kayıp

Bulgar yetkililer, Marinova'nın tecavüz edildikten sonra öldürüldüğünü, yanında bulunan cep telefonu, otomobil anahtarı, bazı kıyafetleri ve gözlüklerinin de kayıp olduğunu açıkladı. Marinova'nın kafasına vurulup, boğularak öldürüldüğü belirtildi.

Bulgar yetkililer, olay gününden itibaren gazeteci Victoria Marinova'nın ölümüyle ilgili geniş kapsamlı soruşturmanın sürdürüldüğünü ancak henüz kesin bir bulguya rastlanılmadığını bildirdi. Marinova'dan DNA örneklerinin alındığı ve incelendiği kaydedildi.

Marinova, Avrupa’da bir yıl içinde öldürülen üçüncü gazeteci. Malta’da gazeteci Daphne Caruana Galiza Ekim 2017’de otomobiline düzenlenen bombalı saldırıyla yaşamını yitirmiş, Slovak gazeteci Jan Kuciak ise Şubat 2018’de evinde nişanlısıyla birlikte suikaste uğramıştı.

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in basın özgürlüğü raporuna göre Bulgaristan 180 ülke arasında 111’inci, AB ülkeleri içerisinde son sırada.