Çevre

Yenice sakinleri 4. kez gündeme gelen termik santral için uyarıyor: “Soğanın halini görüyorsunuz, biberden de olmayın"

"Yenice soğan ihtiyacının 5’te 1’ini karşılar"

11 Nisan 2019 10:36

Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice’de halkın mücadelesiyle üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santral projesine karşı bölge sakinlerinin mücadelesi sürüyor. Dördüncü kez gündeme gelen projeye karşı açılan davanın bilirkişi incelemesi 15 Nisan Pazartesi günü yapılacak. Kapya biberi yetiştiricilerinden Hüseyin Soylu, santral istemediklerini belirterek, “Soğanın halini görüyorsunuz. Soğanı ithal eder hale geldik. Burası Türkiye’nin soğan ihtiyacının 5’te 1’ini karşılar. Santralın yeri burası değil” dedi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Çanakkale’de 140 futbol sahası büyüklüğündeki bir alana yapılması planlanan ve yılda 3.52 milyon kömürle çalıştırılması öngörülen santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 29 Haziran 2018’de Çırpılar Termik Santralı projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” raporu vermişti. Bunun üzerine TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası, bakanlığın kararına itiraz ederek dava açmıştı. Davayı görüşen Çanakkale İdare Mahkemesi de projeyi durdurma kararı vermişti. Proje gerçekleşirse aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biri olan bölge, kömür külüne boğulacak. Üstelik Yenice kapya biberi bölgede üretiliyor, ihraç ediliyor.

Bölge sakinlerinden kapya biberi yetiştiricisi Hüseyin Soylu keşif günü santral istemediklerini tekrar anlatacaklarını belirterek “Bölge halkı ve muhtarlar olarak burada bulunacağız. Termik santral istemediğimizi tekrar söyleyeceğiz” dedi.