Koronavirüs

Yasakların kalktığı Van'da vaka sayısı artan 4 mahallede eğitime 10 gün ara verildi

04 Mart 2021 12:33

Van'ın Saray ilçesinde vaka sayılarının artış göstermesi üzerine filyasyon ekipleri çalışma başlattı. İlçenin Dolutaş, Yeşilalıç, Yurtbaşı ve Çaybağı mahallerinde 14 yeni vaka tespit edildi. Jandarmanın devriye gezdiği 4 mahalledeki okullar, 10 gün süreyle tatil edildi.

Özalp ilçesinin Çubuklu Mahallesi ile Tuşba ilçesinin Altıntepe Mahallesi'nde gizli yapılan taziyeler nedeniyle Koronavirüs vakalarının artması sonrası Saray ilçesinde de Dolutaş, Yeşilalıç, Yurtbaşı ve Çaybağı mahallelerinde yeni vakalar tespit edildi.

Dolutaş ve Yeşilalıç mahallelerinde hastaneye başvuranların testlerinin pozitif çıkması üzerine, Van'dan gelen filyasyon ekipleri çalışma başlattı. Yapılan görüşmelerde, testi pozitif çıkanların temaslılarının Dolutaş ve Yeşilalıç dışında Yurtbaşı ve Çaybağı mahallelerinde de olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine birçok temaslıdan numuneler alındı.

Şu ana kadar 14 yeni pozitif vakanın tespit edildiği mahallerde okullar, 10 gün süreyle tatil edildi. Filyasyon ekipleri, çalışmalarını sürdürürken, jandarma da mahallelerde devriye gezmeye başladı.

Van, risk haritasında "mavi" kategoride yani düşük riskli yer alan iller arasında bulunuyor.