Kültür-Sanat

Yasaklanan Taranta Babu oyununa Kadıköy Tiyatrolar Platformu ve Oyuncular Sendikası'ndan destek

"Tiyatroya kilit vurulamaz!"

11 Mayıs 2019 10:50

İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Bandırma, Mudanya, Bergama gibi pek çok yerde, 50’den fazla gösterimiyle seyirci ile buluşan Taranta Babu, Amasya Belediyesi tarafından ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisi iptal edilerek fiilen yasaklandı. Taranta Babu’ya Kadıköy Tiyatrolar Platformu ve Oyuncular Sendikası’ndan destek geldi.

“Salon iptalinin nedeninin gülünçlüğünün üzerinde durmaya gerek duymuyoruz. Taranta Babu Nâzım Hikmet’in eseri. Mussolini iktidarının faşist İtalya’sında yaşayan Habeşistanlı bir gencin tanıklığı üzerinden o dönemin gerçeklerine ışık tutuyor. Bundan kim neden rahatsız olur üzerinde durmaya gerek duymuyoruz.Üzerinde durmaya değer bulduğumuz konu, faşizmi hicveden bir oyunun sakıncalı bulunması” diyerek yasağı kınayan Kadıköy Tiyatrolar Platformu şunları kaydetti:

"Her ay birçok tiyatro ekibinin yüzüne değişik gerekçelerle salon kapıları kapanıyor"

“Bu fiili yasaklama sadece Oyun Sandalı ekibinin başına da gelmedi. Her ay birçok tiyatro ekibinin yüzüne değişik gerekçelerle salon kapıları kapanıyor. Kapanan salonlar belediyelere yani halka ait olan salonlar. Hatırlatıyoruz, halka ait olan salonlar belediyelerin, belediyelerin arkasındaki siyasi iktidarın tapulu malı değildir. Halkındır. Ve en çok da şunu hatırlatıyoruz: Tiyatro yasaklanamaz! Tiyatroya kilit vurulamaz!”

"Tiyatro Yasaklanamaz"

Öte yandan, “Tiyatro yasaklanamaz” diyen Oyuncular Sendikası da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında şunları kaydetti:

"Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun 'Taranta Babu' adlı oyunun engellenmesine dair açıklamasının altına imzamızı atıyoruz. Oyun engellemelerinde uyguladığımız prosedürleri uygulayıp konuyla ilgili yakın zamanda açıklama yapacağız. Tiyatro Yasaklanamaz."