Yaşam

Yapay zekaya yenilen Go ustası emekliye ayrıldı: Bir numara olsam bile, orada yenilmez bir oluşum var

Go oyunu, gözlemlenebilir evrendeki atomlardan daha fazla olası hamle kombinasyonuna sahip

28 Kasım 2019 21:50

Güney Koreli Go ustası Lee-Sedol, 3 yıl önce Google'a bağlı yapay zeka şirketi DeepMind Technologies'in geliştirdiği AlphaGo adlı yapay zeka sistemine yenildikten sonra 24 yıllık profesyonel kariyerini bırakma kararı aldığını duyurdu.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Kore Baduk Derneği'nden 19 Kasım'da emekli olan  ve 2000'lerin sonunda dünyanın en iyi Go oyuncusu sayılan Lee'nin uluslararası yarışmalarda 18 şampiyonluğu bulunuyor. 

Lee, Güney Kore haber ajansı Yonhap'a pazartesi günü verdiği röportajda emeklilik kararını yapay zeka sisteminin 'yenilmezliği' nedeniyle aldığını söyledi.

'En tepede olmadığımı anladım'

2016'daki karşılaşmada AlphaGo, Lee'ye karşı 5 oyundan 4'ünü kazanmış olsa da Lee bir karşılaşmadan galip olarak ayrılarak Go oyununda yapay zekayı yenebilen tek insan olarak tarihe geçmişti.

Lee, Yonhap'a yaptığı açıklamada “Go oyunlarına yapay zekanın girmesiyle birlikte, hummalı bir şekilde çaba harcayarak bir numara olsam bile en tepede olamadığımı anladım. Bir numara olsam bile orada yenilmez bir oluşum var.” dedi.

Go oyunu nedir?

2500'den fazla yıl önce Çin'de geliştirilen Go oyunu Güney Kore'de 'baduk' olarak biliniyor.

İki oyuncunun karşılaştığı oyunun tahtasında birbirini kesen 19'ar çizgi bulunuyor. 180 beyaz, 181 siyah taşın olduğu oyunda, oyuncular sırayla taşları tahtaya yerleştiriyor.

Oyunda amaç alan çevirmek. Oyuncular bir yandan kendi alanlarını genişletmeye, bir yandan da rakibin alanlarını bozmaya çalışıyor.

Yıllarca en üstün bilgisayar programlarının bile gözlemlenebilir evrendeki atomlardan fazla olası hamle kombinasyonuna sahip Go oyununda insanları yenemeyeceği düşünülüyordu.