Gündem

Van'da Kobani Davası cezalarına tepki: Basın açıklaması ve oturma eylemi düzenlendi

17 Mayıs 2024 15:51

Halkların Eşitlik ve Demokasi Partisi (DEM) İl Örgütü tarafından, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında verilen cezalara basın açıklaması ve oturma eylemi ile tepki gösterildi.

Kobani olayları olarak bilinen 6-8 Ekim 2014'te meydana gelen aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 18'i tutuklu 108 sanığın yargılandığı davada çıkan cezalarla ilgili DEM Parti İpekyolu İlçe binası önünde yapılan basın açıklamasında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Açıklama metnini okuyan DEM Parti Van il yöneticilerinden Yakup Almaç, "Kobani kumpas davası, IŞİD'e karşı mücadele edilmesini talep edenlerin yargılandığı bir dava olmuştur” dedi. “Türkiye hukuk tarihinde kara bir gün olmuştur. Kürt halkının demokratik siyaset hakkına, seçilmiş temsilcilerine verilen bu cezalar, haklı davamızı göstermektedir” dedi ve şöyle devam etti:

“Bizler, söz konusu olunca hukukun evrensel ilkeleri, anayasa mahkemesi kararları, AİHM kararları askıya alınmakta, hukuk uygulanmamaktadır. Kobani'de yaklaşık 400 yıl için verilen ceza kararları bağımsız, tarafsız bir yargı kararı değil, saray güdümlü milli yargının kararıdır. Bu kararların hukukta yeri yoktur. Hukuki delillerle ispatlanamayan iddialar, hukuk dışı delilerle ispatlanmaya çalışılmıştır. Arkadaşlarımız 8 yıldır hukuk dışı bir şekilde tutuklu kaldıktan sonra bu cezalara da hükmedilmesi her açıdan yasa ve ahlak dışıdır. Bu dava her yönüyle hukuk dışı siyasi bir davadır. Siyasetçilerimiz konuşma ve ifade özgürlüğüne yönelik olan bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Dün Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü. Dün Sincan'da AKP-MHP milli yargısı tarafından bir hukuk katliamına daha imza atılmıştır."

Basın açıklaması yapılan oturma eylemi ile son buldu.(DHA)


 

Kobani davasında yüzlerce yıl ceza yağdı: Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza!

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu.

10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş'a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, yargılanan 24 sanığa toplamda 407 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Davada 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı verilirken, firari 72 sanık hakkındaki dosya da ayrıldı. 

Karar duruşmasına katılmayan Demirtaş, son savunmasında “Vereceğiniz kararı yüzüme okumanıza fırsat vermeyeceğim. Kendinize okuyacaksınız” demişti.

TIKLAYIN - Kobani davasında karar: Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza! 

TIKLAYIN - Kobani Davası kararları: Kime ne kadar ceza verildi?

TIKLAYIN - Kobani kararına Külliye'den ilk yorum Mehmet Uçum'dan: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

TIKLAYIN - Özgür Özel’den Kobani kararlarına ilişkin ilk açıklama: Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok!

TIKLAYIN - Kobani davasında beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Tahliye ya da beraat alanları hedef haline getirmek nasıl bir psikoloji!

TIKLAYIN - Hatimoğulları'ndan "yumuşama" açıklaması: Böyle normalleşme olamaz

TIKLAYIN - Kobani kararına iktidar kanadından ilk yorum: "Hayırlı olsun"

TIKLAYIN - Kobani davası kararının ardından DEM Parti'den açıklama: Bu karar IŞİD lehine verilmiştir; İstiklal Mahkemeleri'nin ruhu hortladı

TIKLAYIN - Barolardan Kobani kararına tepki: Türkiye'de yargı bizatihi siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir

TIKLAYIN - Kobani davasının eski avukatı Bozan, kararı değerlendirdi: Karar sarayın; tercihini, IŞİD çetelerinden, İŞID barbarlığından yana yaptı

TIKLAYIN - Kobani kararının ardından valiliklerden peş peşe yasaklama kararları geldi

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu'ndan Kobani kararlarına tepki: Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı

TIKLAYIN - Kobani kararlarına CHP'den tepkiler: Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamı

TIKLAYIN - Kobani davası kararlarına tepki yağdı: "AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından 'tarihi'"

TIKLAYIN - Kobani davasında 10 yıl hapis cezası verilen Ahmet Türk: Demirtaş'ı hedef haline getirdiler, bunu bir intikam davasına dönüştürdüler