Sağlık

Uzmanlar: Antibiyotikler yararlı bakterileri öldürerek hafif bir gribin ölümcül hale gelmesine neden olabilir

Dünya çapında doktorlar artan antibiyotik direnciyle mücadele ediyor

03 Temmuz 2019 16:51

Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında antibiyotik almak hafif bir gribin ölümcül hale gelmesine neden olabilir.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden araştırmacılar bağırsakta bulunan bakterilerin, bağışıklık sisteminin akciğerleri saran virüslere cevap vermesine ve onları yenmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Grip virüsüyle enfekte olmuş fareler üzerinde yapılan testler, antibiyotik tedavisi alan farelerin ölüm riskinin diğerlerinin üç katı olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bu sonucu “antibiyotiklerin hafif rahatsızlıklarda alınmaması veya reçete edilmemesi gerektiğinin kanıtı” diye değerlendirdi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Andreas Wack, “Antibiyotiklerin erken grip direncini yok edebildiğini bulduk” dedi.

Andreas sözlerine "Uygunsuz kullanım yalnızca antibiyotik direncini artırmakla ve yararlı bakterileri öldürmekle kalmaz, bizi virüslere karşı savunmasız hale getirebilir," diyerek devam etti.

Dünya çapındaki sağlık sistemleri artan antibiyotik direnci tehdidiyle boğuşuyor.

İlaçların uygunsuz kullanımı, yani etki etmeyeceği durumlarda ya da hayvanları beslemek için kullanılması, yararlı ve zararlı bakterilerin tümünü yok ediyor.

Bu da son çare olarak kullanılan güçlü ilaçlara bile direnebilen tedavi edilemez hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.