Sağlık

Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği: Yüzde 34’ü kariyer nedeniyle saç ektiriyor

16 Ocak 2023 23:43

Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (2022) tarafından yapılan anketin sonuçları yayınlandı. Ankete göre dünya çapında insanların yüzde 34,7'si kariyer nedenleriyle saç ekimi yaptırıyor. Yüzde 37'si sosyal yaşamlarını iyileştirmek için saç ekimini tercih ederken; saç ekimi yaptıran müşterilerin yüzde 87,3'ü ise erkek.

2019 yılında dünya çapında 700 binden fazla saç ekimi uygulamasının yapıldığı, 2022 yılında ise hasta sayısının yüzde 7 artarak 2 milyonu aştığı düşünülüyor. Dünyada Sağlık Turizmine katılan kişi sayısının günümüzde 10 milyon kişi olduğu, bu hizmetlerden sağlanan gelirin ise yaklaşık olarak 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 

2018 verilerine göre, küresel pazarda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan saç ekim tedavisinde, günümüzde en büyük payı Türkiye’nin aldığını ifade eden Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, “Türkiye’de sağlık kurumlarının uluslararası akreditasyona sahip olması tercih noktasında önemli bir etken ve sağlık hizmetlerinde maliyet avantajı var. Turistik olanakların yeterli düzeyde olması sebebiyle sağlık amaçlı turizm ile diğer turizm türleri birleşebiliyor. Yüksek sağlık hizmetleri kalitesine sahibiz. Sağlık teknolojilerinde güncel yaklaşımlar, hizmetler sunuluyor ve dört mevsim turizmin olması büyük avantaj sağlıyor” diye konuştu.

Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) 2022 yılı verilerini paylaşan Fatma Dursun, “Türkiye’nin Sağlık Turizmi hizmetleri yıllar itibariyle artış gösteriyor. Ülkemize gelen turistlerin genel ortalama harcamalarına bakıldığında 2021 verilerine göre 642 bin 444 kişinin sağlık hizmeti aldığı ve 1 milyar 48 milyon 549 bin dolar elde ettiği görülüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde elde edilen gelir 332 milyon 212 bin dolar iken, 2022’nin ikinci çeyreğinde 436 milyon 212 bin dolar gelir Sağlık Turizminden elde edilmiş durumda” dedi.

İstanbul’un saç ekiminde elde ettiği ün sebebiyle “Turkish Hairlines” takma adıyla anılır hale geldiğini belirten Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, “İstanbul’da saç ekim tedavisi yaklaşık olarak 1 Milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiş durumda. İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer illerde de bu hizmetler verilmesine karşın İstanbul özellikle saç ekim tedavisinin ana merkezi olarak kabul ediliyor. Günümüzde on binlerce hasta farklı ülkelerden İstanbul’u ziyaret edip saç nakli gerçekleştiriyor. Fiyatların diğer ülkelere göre uygun olması ve doktorların yanısıra teknisyenlerin de oldukça yetenekli olması bu başarının arkasındaki nedenler arasında” şeklinde konuştu.