Kültür-Sanat

Bu karenin Türkiye'de çekilen ilk fotoğraf olduğu düşünülüyor

Girault de Prangey'in çektiği fotoğraf New York'ta sergileniyor

27 Şubat 2019 15:00

Girault de Prangey 1841’de İslam mimarisine son derece meraklı bir mimari tarihçisi olarak yola çıktığında günümüzde kanıksadığımız telefon ve fotoğraf gibi araçların hiçbirine sahip değildi. Yalnızca bugünkü fotoğraf makinesinin ilk versiyonu olan Daguerreo tipi makineler vardı, ancak bir yerden bir yere taşımak oldukça meşakkatliydi. Doğu Akdeniz'de 3 yıl süren seyahatinin durak noktalarından biri de Türkiye idi. 

Fotoğraflar New York'ta sergileniyor

Amerika Bülteni'ndeki habere göre Prangey, bu seyahatinden ülkesine döndüğünde, 1000’den fazla fotoğraf oluşmuştu. Yalnız yaşayıp ölen Prangey, fotoğraflarını hiç sergilemedi. İkinci Dünya Savaşından sonra terk edilmiş villasını satın alan kişi bu fotoğrafları keşfetti.

Fotoğraf teknolojisinin 1840 yılında geliştirildiği düşünüldüğünde, Prangey’in fotoğraflarının İstanbulun ilk fotoğrafları olduğu düşünülüyor. 12 Mayıs 2019’a kadar açık kalacak bu son yılların en önemli sergisinde Girault de Prangey’in 120 fotoğrafının yanı sıra gezdiği yerlerde yaptığı ebru, sulu boya ve kara kalem çalışmalarından örnekler de yer alıyor.