Eğitim

Türk Alman Yardım Sevenler Derneği'nden 'eğitime katkı' gecesi

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde yapılan gecenin sonunda yapılan açık arttırma ile derneğe gelir elde edildi

27 Ekim 2019 09:10

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde, Türk Alman Yardım Sevenler Derneği (TAYSD) tarafından geleneksel hale getirilen 'Eğitime Katkı Gecesi'nin 14'üncüsü düzenledi. Gecenin sunuculuğunu ise Asena yaptı.

Gelsenkirchen kentindeki bir düğün salonunda yapılan etkinliğe yardımsever vatandaşlar da katılarak destek verdi. Çeşitli isimlerin de sahne aldığı yardım gecesine, Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz, Gelsenkirchen Belediyesi Sosyal Dairesi'nden Luidger Wolterhoff, Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) Milletvekili Heike Gebhard, SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Başkanı Nezahat Kılınç ve çok sayıda dernek temsilcisi katıldı. Yapılan konuşmalarda eğitimin öneminin altı çizildi.

"Gurur duydum"

Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosu Davaz, "Eğitime katkıları olan Alman Yardım Sevenler Derneği'nin gecesinde bulunmaktan dolayı mutlu oldum. Türkiye'deki birçok öğrenciye burs veren, eğitim alanına maddi yardımlarda bulunan bir dernek. Başkonsolosluk olarak bizler, sizlerin bu tür faaliyetlerinden dolayı gurur duyuyoruz. 60 yıl önce gelip Almanya'da dernekler kurmuş, iş yerleri açmış çok sayıda insanımızla gurur duyuyoruz. Anavatanınız Türkiye'ye yönelik yardım faaliyetlerinde bulunuyorsunuz, hiçbir zaman Anavatanla bağlarınızı koparmıyorsunuz. İyi ve kötü günümüzde hep yanımızda oluyorsunuz, bu yönünüzü her zaman takdir ediyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Tüm yardımsever anneler adına buradayız"

Türk Alman Yardım Sevenler Derneği (TAYSD) Başkanı Necmiye Öztürk ise "Tüm yardımsever anneler adına buradayız. Amacımız eğitime destek olmak, yardıma muhtaç öğrencilere destek vermek. Türkiye'de farklı okullarda 15'e yakın öğrenciye burs veriyoruz. Bu gecenin de geliri öğrencilere gidecek. İstanbul'da tıp okuyan ve hastalıktan dolayı anne ve babasını kaybettikten sonra doktor olmak için okuyan bir kız öğrencisine özellikle destek olmak istiyoruz. Derneğimize ve gecemize katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Gece konserle devam etti

Gecede, Türk Halk müziğinin seslerinden Nahide Saygın Akkal ve Semiha Yankı parçalarını davetliler için seslendirdi. Türkiye'nin önemli çocuk seslerinden Ersin Faikzade de sahne alarak davetlileri coşturdu. Faikzade, 10. Yıl Marşı'nı okumasıyla da büyük alkış aldı. Gecenin sahne alan son kişisi ise Yankı oldu. 

Bartın yöresi tel kırma işlemesi ile hazırlanan Türk bayrağı, Türkiye haritası ve gecenin sunuculuğu yapan Asena'nın son sahnesinde giydiği elbise açık artırma ile satışa sunularak derneğe gelir elde edildi. Gecede, ayrıca tanıtımları ile derneğe katkı sunan basın mensuplarına, birer teşekkür plaketi verildi. (DHA)