Sağlık

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası: Hastanın ilaca ödediği fiyat farkı daha da artacak

“Çocuk şuruplarının bulunmama nedeni cam şişe maliyetlerindeki artıştır"

08 Ekim 2022 15:12

Bulunamayan ilaçlar sorunu, yurttaşın ödediği katılım ve fark ücretleri her geçen gün artıyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, "Bu durum çok yakında daha da kötü hale gelecek. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu, terapötik (tedavi edici) eşdeğerlilik uygulamasını hayata geçiriyor. Bunun neticesinde, vatandaşın ödediği fiyat farkı daha da artacak hatta ödenmemeye başlayacaktır" dedi.

İlacın hammaddesi ve ambalaj malzemelerinin yurt dışından geldiğini anımsatan Saydan, “Çocuk şuruplarının bulunmama nedeni cam şişe maliyetlerindeki artıştır” dedi.

Saydan, en temel birinci basamak kullanılan antibiyotiklerin bile piyasada olmadığını söyledi. Özellikle nöbetlerde çok zor zamanlar geçirdiklerini anımsatan Saydan, şöyle devam etti:

“Bu duruma Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) acil bir çözüm üretmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizin tek sağlık otoritesinin kendisi olduğunu hatırlaması ve hatırlatması gerekiyor. Özellikle, diyabet, ağrı kesici, antibiyotik, tansiyon, çocuk şurupları, antidepresan, tüp bebek, epilepsi, kanser gibi bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. Hatta bazı ilaçların eşdeğeri dahi yok. Böyle olunca da hastalar ilaçlarını temin etmekte güçlük çekiyor. Bugün avro kuru 18 TL’yi aşmışken ilaç fiyatlandırmasında kullanılan avro kurunun 7,86 TL olarak belirlenmesi ilaca ulaşmayı zorlaştırıyor. SGK, ilacın tamamını ödemiyor, eşdeğer ilaçlar içinde en ucuz ilacın tane fiyatını hesaplayıp, diğer ilaçları tane fiyatına göre ödüyor. Hatta çocuk şuruplarında mililitre fiyatına göre hesap yapılmaktadır. Bu durum çok yakında daha da kötü hale gelecek. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu, terapötik (tedavi edici) eşdeğerlilik uygulamasını hayata geçiriyor. Bunun neticesinde, vatandaşın ödediği fiyat farkı daha da artacak hatta ödenmemeye başlayacaktır."