Gündem

TSK: Afrin harekâtına katılan 72 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir

TSK'dan yapılan açıklamada 113 PYD hedefinden 108'inin vurulduğu bildirildi

20 Ocak 2018 23:50

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hava saldırısı şeklinde başlayan Afrin harekatıyla ilgili, bilgilendirme mesajı paylaştı. TSK 18.30 itibariyle yedi bölgede belirlenen 113 PYD hedefinden 108’inin vurulduğunu açıkladı. 

‘Harekatın planlandığı şekilde’ ilerlediğinin belirtildiği açıklamaya göre PYD’nin kontrolünde bulunan Minniğ askeri havaalanı da vurulan hedefler arasında yer aldı.

TSK’dan yapılan yazılı açıklamada “Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir” denildi.

TIKLAYIN - TSK duyurdu, Afrin operasyonunun adı ‘Zeytin Dalı Harekatı' oldu

TSK “Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” açıklamasında bulundu.

TSK, internet sitesinden harekata dair şu bilgilendirmeyi yaptı: 

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”