Çevre

Trolle avlanan balıkçılar deprem ölçen kabloları kopardı

08 Aralık 2019 13:49

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, deprem hareketliliğini kaydetmek için Marmara Denizi’ne dönen 70 kilometre uzunluğundaki fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından tahrip edildiğini duyurdu.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Deprem Çalıştayı’nda konuştu. Özener, sismik hareketliliği tespit etmek için Marmara Denizi’nin denize döşenen fiber optik kabloların trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını söyledi.  70 kilometre uzunluğundaki fiber optik kabloların Marmara’nın dibinde olduğunu belirten Özener, “En önemli olan fay Marmara’da denizin içinden geçiyor. Ne kadar yakınsanız, o kadar sağlıklı bilgiler alırsınız. Daha hızlı, daha detaylı bilgilere erişmek, yüksek kalitede veriler sağlamak için deniz tabanı gözlem evi kurduk. Şu anda 0.2 büyüklüğündeki depremleri bile kaydedebiliyoruz. Bu yol haritası 2005’de çizildi. başladı. Fiber optik kablolar ile veriler kıyıya, istasyonlara eş zamanlı olarak erişti. 2008’de İtalya, Almanya, İngiltere’den farklı kuruluşlarla bilgi alışverişi yapıldı. En sonunda İngiltere’den bir firmayla çalışmaya başladık” diye konuştu.

“Kabloları onarıyoruz”

Deniz tabanına bin 200 metre derinliğe kadar bu istasyonları kurduk. Toplam 70 kilometre fiber optik kablomuz Marmara Denizi’nde. Trolle avlanan avcılar kabloları parçaladılar. Şu anda geldiğimiz noktada o kabloların hepsini topladık, onarıyoruz. Hem cihazlar hem kabloları bu ay içinde ilkini tekrar yerine atmayı planlıyoruz.

“Zemin taranıyor, habitat tahribine de yol açıyor”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Karadeniz kıyılarında avlanma derinliğini 24 metreden 18 metreye düşürmesiyle tartışmalar başladı. Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya T24’e yaptığı açıklamada,  “Ortalama 90 kulaç (160 m) derinliğe sahip gırgır ağlarının alt donamları mevcut 24 m derinlikte bile dibe değmekteyken ve istiğna (büzme) halatlarının dibi adeta bir trol gibi dip sedimentini taraması söz konusuyken, bu takımların daha sığ sulara avcılık amaçlı taşınması habitat tahribine yol açacak. Bunun yanı sıra bu sığ bölgeleri bir beslenme ve gelişme alanı olarak kullanan yavru balık stoklarına da zarar verecektir.” demişti. Sığ sularda deniz tabanına değen gırgır ağı kurşun yakada bulunan mapalar ve mapalar içinden geçen istinga halatları ile zemini tarıyor.

TIKLAYIN - Balık türlerine ve kıyı balıkçılığına yeni tehdit: 18 metrede avlanma kararı


Trol yöntemi nedir?

Teknelerle suyun dibinde sürüklenerek çekilen, huni biçiminde geniş ağızlı balık ağına trol deniyor. Trolle avlanma tüm dünyada uygulanıyor. Ancak iç denizlerde bu yöntemin kullanılması yasak. Bir iç deniz olan Marmara'da trolle avlanma ekolojiye büyük zarar veriyor.