Bilim / Teknoloji

Toyota, Türkiye'de üretimini durduruyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., yaşanan yarı iletken parça problemi nedeniyle üretime bir süre ara vereceğini açıkladı

28 Ocak 2023 13:30

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., yaşanan yarı iletken parça problemi nedeniyle üretime bir süre ara vereceğini açıkladı. Buna göre, Toyota'nın Sakarya'da bulunan fabrikası, önümüzdeki hafta itibarıyla çalışmayı durduracak ve 14 gün boyunca üretimin olmayacağı fabrikada, bakım ve onarım çalışmaları yapılacak. 

Duvar'ın haberine göre, açıklanan resmi verilere göre, 2021'de toplamda 230 bin araç üreten Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu araçların 188 binlik kısmını ihraç etmişti. Yine açıklanan resmi verilere göre, 2021'de 3 milyonuncu aracını üreten Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 3,6 milyar dolar tutarındaki ihracat geliri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından, "Türkiye’nin 2. Büyük İhracatçısı" olarak ödüllendirilmişti.

Üretim şubat ayı boyunca duracak

Geçen yıl otomotiv sektörünü etkisi altına alan çip krizi ve ardından gelen tedarik sorunlarının yeni yılda da sürmesi ise Toyota'nın stratejik bir karar almasına sebep oldu. Öte yandan, Toyota'nın Çekya fabrikasında da üretimin şubat boyunca duracağı bildirildi.

Toyota CEO'su görevinden ayrılacak

Fabrikada, Toyota’nın B segmentte yer alan hatchback modeli Yaris ve Aygo X adlı mini crossover modeli üretiliyordu. Toyota ayrıca, hafta içinde yaptığı açıklamada, 66 yaşındaki Toyota CEO'su Akio Toyoda'nın 1 Nisan'da görevinden ayrılacağını duyurmuştu.