Gündem

TESK Başkanı Palandöken'den hükûmete, "Bakkal ve küçük marketler hafta sonunda belirli saatlerde açılsın" önerisi

Milyonlarca esnafın temsilcisi Palandöken, Bakan Albayrak ile görüntülü konuşacağını söyledi

28 Nisan 2020 07:28

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşların hafta içinde birçok gıda maddesini stokladıklarını belirterek, “Bu da ürünlerin bir bölümünün bozulup bayatlamasına ve çöpe atılmasına neden oluyor. Bakkal ve küçük marketler hafta sonunda belirli saatlerde açılsın” dedi.

Bu hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüntülü konuşup bu taleplerini ileteceklerini de açıklayan Palandöken, her hafta Maliye, Çalışma ve Ticaret Bakanlarıyla telekonferansla görüştüklerini, dertlerini paylaştıklarını söyledi. Palandöken, ‘'Esnafımızdan bize ulaşan tüm sıkıntıları, çözüm önerilerimizi Sayın Bakan'a ileteceğiz. Bakkal ve marketlerin yasak günlerinde belli süre açık kalmasını, 65 yaş üstü esnafa muafiyet tanınmasını ve esnafın yanında çalışan usta, çırak ve kalfalara da karşılıksız asgari ücret kadar bir para ödenmesini isteyeceğiz” diye konuştu.

Bakkalların açık olmasının salgınla mücadeleye zarar vermeyeceğini de belirten Palandöken, şunları söyledi:

"Salgınla mücadele edeceğiz tabii ancak hayat da devam ediyor. İnsanlar sabah sütünü, ekmeğini, gazetesini ve acil ihtiyaçlarını bakkaldan alabilmeli ve hayatına evinde devam etmeli. Yasağın olduğu günlerde hiç olmazsa 4-5 saat bakkallar açık olsa, hiç kimse stok yapma ihtiyacı duymaz. Marketlerdeki gibi sıra, kuyruk da olmaz. İnsanlar da rahat eder, esnafımız da üç beş kuruş kazanacağı için devletten bir şey beklemez."

"65 yaş üstü esnaf, en üst düzeyde sıhhi kurallara uyarak dükkân açabilmeli"

Başkan Palandöken, 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağından esnafın muaf tutulmasını da istedi. Büyük bölümü bakkal, oto tamircisi, lokanta, çay ocağı işletmecisi gibi küçük esnaf olan 65 yaş üstü esnafın dükkânını açamadığı için yanında çalıştırdığı usta, kalfa ve çırakların da evlerinden çıkamadığını belirten Palandöken, 65 yaş üstü esnafın en üst düzeyde sıhhi kurallara uyarak kendi dükkânında çalışmasına izin verilmesini istedi.


TIKLAYIN - TESK Başkanı Palandöken: Berber ve kuaförler saat başı 2 müşteri alacak şekilde çalışabilir