Politika

TBMM Başkanvekili Karaca, Adalet Bakanı'na 'bağlılık yemini ettiği' Anayasa'yı hatırlattı: Siz yargı değilsiniz, aynı hassasiyeti laik Cumhuriyete göstermeniz gerek

19 Haziran 2024 21:02

T24 Haber Merkezi

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, dalet Bakanı Yılmaz Tunç'un, 'Yer6' adlı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkarılması üzerine yapılan eleştirileri yanıtlarken yaptığı "ifade özgürlüğünün kısıtlanabileceği” açıklamasına karşılık, Anayayasa'yı işaret etti.

Karaca, "Adalet Bakanı olarak bağlılık yemini ettiğiniz Anayasada ifade edilen laik Cumhuriyete yönelik saldırı ve açıklama, eylemler için de aynı hassasiyeti göstermeniz gerektiğini belirtmek isterim. Siz yargı değilsiniz. Henüz sonuçlanmamış bir dosya hakkındaki yorumlarınız yargıya açık müdahale, talimat olarak görülme ihtimali yüksektir. Bu durum makamınıza , Anayasal Hukuk düzenine ve tabi yargı bağımsızlığı ilkesine açıkça aykırıdır" dedi.

Tartışma yaratan ilk açıklama, sosyal medya yayınlarıyla da tanınan Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkarılmasıyla başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan, soruşturma başlatıldığını duyururken, "İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç, Diamond Tema hakkında "ifade özgürlüğü sınırlanabilir" dedi, tepki yükseldi: Aynı hassasiyeti, laik Cumhuriyet'e aykırı yapılara gösterin; İmam Buhari'ye de soruşturma açılsın

Diamond Tema: Ben Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onay verdiği bir kitapta yazanı söyledim

Oğuzhan Uğur'dan "Diamond Tema" paylaşımı: Partili gibi değil, insan gibi cevap verin; bu adil mi?

Tunç, İfade hürriyetinin sınırlanabileceği durumları sıraladı

Eleştirilerin yoğunlaşması üzerine Adalet Bakanı Tunç, "Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti demokratik toplumlarda olmazsa olmaz şartlardandır. Devletler iç hukuklarında bu özgürlüğü sağlamaya çalıştıkları gibi, uluslararası hukuk düzenlemelerinde de bu hak koruma altına alınmıştır. Anayasamızın 25 ve 26’ıncı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10’uncu, BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddelerinde bu hakkın kullanılması ve hangi sınırlamalara tabi tutulacağı düzenlenmiştir" ifadelerini kullandı.

Karaca: Siz yargı değilsiniz, aynı hassasiyeti cumhuriyete saldırılara göstermeniz gerek

Tunç, devamında ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasıyla igili çeşitli örnekler verirken, paylaşımı büyük tepki çekti. 

Tepki gösterenlerden biri de TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca oldu. Bakan Tunç'a, Anayasal Hukuk düzeni ve yargı bağımsızlığı ilkesini hatırlatan Karaca, şunları yazdı:

"Düşünce ve ifade özgürlüğü hakkında yaptığınız açıklamayı öncelikle her zaman ve her durumda, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik her saldırı ve ihlalde aynı hassasiyetle hatırlamanızı beklerim. Ancak Adalet Bakanı olarak bağlılık yemini ettiğiniz Anayasada ifade edilen laik Cumhuriyete yönelik saldırı ve açıklama, eylemler için de aynı hassasiyeti göstermeniz gerektiğini belirtmek isterim. Siz yargı değilsiniz. Henüz sonuçlanmamış bir dosya hakkındaki yorumlarınız yargıya açık müdahale, talimat olarak görülme ihtimali yüksektir. Bu durum makamınıza, Anayasal Hukuk düzenine ve tabi yargı bağımsızlığı ilkesine açıkça aykırıdır."

Ayşenur Arslan: Diamond Tema, şeriat hakkında iki cümle etmeye yeltenenlere ibret olsun diye susturulmak isteniyor

CHP Gençlik Kolları'ndan Diamond Tema'ya destek: Açılan soruşturmadan endişeliyiz

Ne olmuştu? 

Tema, geçtiğimiz günlerde “Yer6 Film” isimli YouTube kanalına konuk olmuş ve sosyal medya fenomeni Asrın Tok ile “şeriat” konulu bir tartışma programına katılmıştı. Programın ardından kendisine gelen bazı ölüm tehditlerini X hesabında paylaşan Tema’ya sosyal medyada destek yağdı.

Tema’ya desteğini açıklayan binlerce Türk X kullanıcısı, pazar akşam saatlerinde başlattıkları “#DiamondTemaYalnızDeğildir” etiketini, Türkiye özelindeki trend başlıklar listesinin ilk sırasına taşıdı.

Bu gelişmelerin ardından, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Salı günü öğle saatlerinde resmi X hesabında yaptığı bir açıklamada, Tema hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda Tunç şu cümleleri kaydetti:

"Yer6 adlı sosyal medya hesabında paylaşılan video içeriğinde Peygamberimizle ilgili kullanılan hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan, paylaşımın yapılmasının ardından derhal 16.06.2024 tarihinde resen soruşturma başlatılmış olup, şüpheli Diamant Tema’nın yurtdışında olması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez.

Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

TIKLAYIN - Hakkında soruşturma açılan Diamond Tema: O zevki tattırmayacağım

TIKLAYIN | Diamond Tema'ya soruşturma: İletişim Başkanlığı duyurdu; erişim engeli talep edildi

TIKLAYIN | Ahmet Hakan’dan Diamond Tema’ya: Böyle ateistlik olmaz arkadaş!