Yaşam

Tavukları için ev kiraladı, kümese dönüştürdü

12 Ağustos 2019 11:25

Sivas’ta yaşayan Kadir Bektaş, çok sevdiği tavukları ve horozları için ev kiralayarak kiraladığı evi kümese dönüştürdü. Gelirinin neredeyse yarısını tavuklarına harcadığını söyleyen Bektaş, yumurtaları da komşularına dağıtıyor.

Sivas’ın merkezindeki Tuzlugöl Mahallesi'nde yaşayan Kadir Bektaş, uzun yıllardır kendi evinin bahçesinde beslediği hayvanlarının sayısı artınca evine yakın bir noktada bulunan tek katlı bir binayı 250 lira karşılında kiraladı. Parkinson hastası olan ve tavuklar, horozlarla vakit geçirerek hastalığının olumsuz etkilerinden kurtulmaya çalışan Bektaş, güvercinlere, kedilere ve çeşitli hayvanlara da kiraladığı evin kapısını hep açan tuttu. 

“Ticaret yapmıyorum, para kazanmıyorum, yumurtaları mahalle sakinlerine dağıtıyorum”

Tavuk ve horozlara olan sevgisinin geçmişten geldiğini belirten Bektaş, “İnşaatlarda çalıştım, emekli oldum. Tavukları eskiden beri seviyorum hayvanlara merakım vardı. Şimdi sayılarını çoğalttım onlarla vaktimi geçiriyorum. Ben Parkinson hastasıyım onlar ile vakit geçiriyorum. Tavuklarla uğraşmak hastalığıma iyi geldi. Doktorunda bana tavsiyesi gezip dolaşmam yönündeydi. 5 horozum, 60 tavuğum, 10 hindim, 3 kazım, 40-50 civcivim var, güvercinlerim ve kedilerim var. Aşağıda kendi evimin bahçesinde besliyordum oraya sığmayınca da burayı kiraladım. Aylık 250 lira kira veriyorum. Aylık toplamda 750 lira masraf ediyorum. Hevesimden dolayı hayvanlarla ilgileniyorum. Bin 800 lira maaş alıyorum 750 lirasını bunlara harcıyorum. Hayata tutunmaya çalışıyorum. Ticaret yapmıyorum, para kazanmıyorum, yumurtaları mahalle sakinlerine dağıtıyorum. Hem hayırseverim hem de hayvanseverim" dedi.