Çevre

Susurluk'ta orman yangını kontrol altına alındı

04 Ağustos 2022 20:06

Balıkesir'in Susurluk ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Bölgede 15 arazöz, 4 su ikmal aracı, 2 kara ekibi, 2 dozerle soğutma çalışmaların devam etti. İHA'nın aktardığına göre, bölgede 16 hektarlık fıstıkçamı ve kızılçamın yer aldığı ormanlık alan zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre, Balıkesir’in Susurluk ilçesi Yıldız Köy Mevkii ormanlık alanda akşam 18.30 itibariyle yangın çıktı. Kısa sürede farklı noktalara sıçrayan yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri 35 arazöz, 5 dozer, 8 su ikmal aracı, 4 kara ekibi, 1 gece görüş helikopteri ve 250 personelle yangına müdahale etti.

Hava kararmadan 7 helikopter, 2 amfibi uçak alevlerle mücadele ederken, güneş batımı ile beraber yerini ‘Yarasa’ tabir edilen gece görüş helikopterine bıraktı. 

Susurluk’ta soğutma çalışmaları devam eden orman yangını soğutma çalışmalarına 120 personelin yer aldığı bilgisine ulaşılırken 27 arazöz ve 6 su ikmal aracı da soğutma çalışmalarında yer alıyor. Gece boyunca gece görüşüne sahip helikopterlerin söndürme çalışmalarına katıldığı ormanlık alandaki yangın sabah saatlerinde kontrol altına alındı. Orman Bölge Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait itfaiye araçları kontrol altındaki yangında soğutma çalışmalarına devam ediyor.

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, “Ters kompartmanda kaldığımız için yangın tam gözükmüyor. Fakat, yaygın bir yangın ortamı oluşmuş. Yer yer alevler görülüyor. Orman Bölge Müdürlüğü, belediye imkanları seferber ediliyor. Bir tane gece görüşlü yangın helikopteri de çalışıyor. Gündüz de helikopterler geldi. Kısmen yangına hakimiyet var. Burası çamlık bir orman ve yangına müsait. Dolayısıyla çok büyümeden hakim olunur. Alanla ilgili miktarı kestirmek mümkün değil. Yangın vadide olduğu için rüzgar kısmen etkili oluyor. Şu an rüzgar yok. Ay ışığının normal olması gece görüşlü helikoptere yardım ediyor diyebiliriz. Hemen altımızda Susurluk nehri var suyu da oradan alıyor. Keşke 3-4 tane daha gece görüşlü helikopter olsa çok iyi olur” dedi.

Ayrıntılar geliyor...