Politika

Suriye'de yeni anayasa için üç ülke uzlaştı

Anayasa Komitesi'nin ilk toplantısı 2019'un başında yapılacak

18 Aralık 2018 21:29

Birleşmiş Milletler (BM) ile Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları, Cenevre'de Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde yeni anayasayı yazacak komite konusunda uzlaştı.

Suriye'nin yeni anayasasını yazacak komite kuruldu. Anayasa Komitesi'nin ilk toplantısı 2019'un başında yapılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplandı sonrası yaptığı açıklamada "Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik" dedi.

Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları, Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde Anayasa Komitesi kurulması konusunu ele almak için Cenevre'de buluştu.

Toplantı sonrası ilk açıklamayı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptı. Lavrov, toplantı sonucunda BM ile Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları'nın Cenevre'de uzlaştığını belirtti.

"Yavaş yavaş sona doğru gidiyoruz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsviçre'nin Cenevre kentinde Astana süreci garantörleri ile yaptıkları toplantının ardından basına açıklama yaptı. 

"Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik" diyen Çavuşoğlu, rejimin ve muhalefetin komisyon için önerdiği isimlerin yer aldığı listede anlaşmazlık olmadığını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, "Fakat sivil toplumla ilgili listede farklı görüşler olabilir. Bu konuda garantör ülkeler olarak ve BM olarak birlikte çalışıyoruz" diye konuştu. 

Bugünkü toplantıda isimler dışında anayasa komisyonunun usul kurallarını da görüştüklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Yani yüzde kaçla karar alması gerekiyor, hangi oranda, üçte iki çoğunlukla mı veya daha yüksek çoğunlukta mı, başkan olacak mı veya yardımcıları mı olacak, eş başkan mı olacak, buna benzer konuları ele aldık. Yani yavaş yavaş sona doğru gidiyoruz" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, üç garantör ülkenin komisyonun bir an önce kurulması için çabalarını yoğunlaştıracağının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu komisyonun ilk toplantısını da önümüzdeki yılın ilk ayında yapmasını öngörüyoruz. Astana garantörleri olarak kendi aramızda bu çabalarımızı yoğunlaştırarak devam ettireceğiz. Bugünkü toplantı Astana ve Soçi sürecinin Suriye'de siyasi çözüm için ne kadar önemli olduğunun ve somut neticeler getirmeye başladığının da bir göstergesidir. O bakımdan bugünkü toplantı son derece verimli geçti. Bu toplantıların Suriye'nin geleceği için, siyasi çözüm için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Türkiye olarak, önemli bir aktör olarak biz katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."