Kültür-Sanat

Sümela Manastırı’ndaki freskler tahrip edildi

Tarihi manastırda birçok freskin suratları parçalanmış iken, birçoğu da üzerine yazılan isimler yüzünden artık görünmez halde

06 Ağustos 2020 13:27

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı’ndaki tahribat, ziyaretçilerin gördüklerini sosyal medyada paylaşmasıyla gün yüzüne çıktı. 

Trabzon’un Maçka ilçesinde, Karadağ eteklerinde yer alan tarihi Sümela Manastırı, 2015 yılında restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatıldı. Manastırın 1 yıl süre ile geçici olarak ziyarete kapatılacağı belirtilmişti, ancak restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının yapıldığı manastır, yaklaşık 5 yıl açılmadı.

Arkeofili’den Erman Ertuğrul’un haberine göre, uzun restorasyon sürecinin ardından 28 Temmuz günü yeniden açılan Sümela Manastırı, insanlar tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Ancak kuruluşu 13. yüzyıla uzanan manastırı ziyaret edenler, gördükleri tahribatı fotoğraflayarak sosyal medyada paylaştı.

Ziyaretçiler, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı’nda bir insan boyunun yetişebildiği neredeyse bütün fresklerin suratlarının parçalandığını gördü. Ayrıca bazı freskler tamamen kazınmış iken, bazılarının üzerine isimler yazılmıştı.

Sadece tavandaki fresklerin suratları sağlam duruyor

Tarihi manastırda sadece tavandaki fresklerin suratlarının sağlam durduğu görüldü. Ancak yapılan tahribatın ne kadar yeni olduğu bilinmiyor. Manastırı gezen ziyaretçiler, birçok freskin tahrip edildiğini söylüyor.

Denizden 1150, vadiden 300 metre yüksekteki bu Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi, şimdiki durumuyla varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürüyor. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliği’nden III. Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştı.

Günümüzde Karadeniz Rumlarının en önemli hac yeri olan şifalı ayazmasıyla ünlü Sümela, her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla 2. Etap Açılış Töreni yapılmıştı

28 Temmuz'da Sümela Manastırı'nın 2. Etap Açılış Töreni gerçekleştirilmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açılışa video konferans ile katılmıştı. Erdoğan açılışta, ''Ortodoks vatandaşlarımız 15 Ağustos'ta Sümela Manastırı'nda Meryem Ana ayinini gerçekleştirebilecek'' duyurusunu yapmıştı.