Kültür-Sanat

Su Yücel’den yeni sergi: Zamanı kaybetmeden kaydettim!

Multidisipliner sanatçı Su Yücel’in ‘Yakalanan Zaman’ adlı sergisi 8 Nisan-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Galeri Diani’de

07 Nisan 2023 20:32

T24 Kültür Sanat

Ressam Su Yücel'in çocukluğunda resim öğretmeninin resmini yarışmaya göndermesiyle başlayan serüveninin son üretimi ‘Yakalanan Zaman’ adlı solo sergisi.

 Aynı zamanda Cumhuriyet tarihinde iz bırakan Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in torunu, ressam Güler Yücel ile Türk şiirinin önde gelen isimlerinden Can Yücel'in kızı olan Su Yücel, sergisi için, “Zamanı kaybetmeden kaydettim” diyor.

 Sanatçının yeni sergisi için hazırlanan basın bülteninde ‘Yakalanan Zaman’ için şu  bilgiler veriliyor:

 “Bu sergide sanatçı, deneyimlerini anda yakalayıp, zihninde kalanları son zamanlarda tüm dünya ve ülkemizde insan kaynaklı yaşananları, doğanın anlarını, yaşama sevinciyle birleştirip bizlere aktarıyor. Yaşama dair hafızasını bizlerle bir belgeselci ruhuyla paylaşırken paletindeki renkleri içindeki yaşam, zaman ve mekân öğelerini birbiri içinde eriterek izleyiciye aktarıyor.”

 Zamanın kokusu, gürültüsü, renkleri ve dokusunun peşinde

 “Zamanın kokusunu, gürültüsünü, renklerini, dokusunu takip ettim; zamanı kaybetmeden kaydettim, diyen Su Yücel, adeta hayatın her anına resim gibi bakıyor. Sanatsal dilinin tuvale aktarımında bilgisini zihninde kalan anlarla harmanlayıp anın adeta fotoğrafını çekip duygusunu izleyici ile paylaşıyor. Hatta kimi eserlerinde fotoğraf makinasının, kadrajını tuşlarını da resmediyor ki hem anı yakalayanı, hem de o anı belleklere aktarıyor.

 Hepimizin bildiği üzere Su Yücel belgeselci yönü ve gezginliği ile sanatını sürekli besliyor. Doğa ve insanla kurduğu samimi diyaloglar yapıtlarında yer buluyor, resimleşiyor. Bir yandan belgesel çekerken insan ve doğa ile diyaloglarını filmleştirirken duygularını da resimleştiriyor.

 Usta sanatçı gündelik yaşamda herkesin görmeyip hissetmediği ayrıntıların derinine inip o ayrıntıların peşinde koşuyor ve biz izleyicilere bu ayrıntıların ne kadar önemli olduklarını, anları, anıları oluşturduklarını bize söylüyor.

 Su Yücel renkleri çok seven bir sanatçı olarak yapıtlarında aile geleneği olarak şiirin önemini de vurguluyor. Sanatta farklı disiplerin bir arada ortak paydada birleştirdiğini söylerken ‘Yeteneğim, keyfim ve heyecanım daha çok renge doğru. Çünkü renk beni coşturan bir şey. Renksiz göremiyorum hayatı’ diyor.” 

Multidisipliner sanatçı Su Yücel’in Yakalanan Zaman adlı sergisi 8 Nisan-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Galeri Diani’de.

Su Yücel kimdir?

Su Yücel, 1961 yılında Londra’ da doğdu. 1974 yılında ortaokul sıralarında yaptığı ve ‘Tarlada Öğle Yemeği’ adını verdiği resim, PTT tarafından düzenlenen Posta Pulu Desen Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı ve 1 milyon adet basıldı. 1979 yıllında girdiği Strasbourg Beaux-Arts Akademisi’nde resim bölümünde öğrenime başladı. Camile Hirtz, Camile Claus ve Sarkis Zabunyan’dan dersler aldı. 1984 yılında Strasbourg’da Gallery Mont Charge’da grup sergisinde yer aldı. Aynı yıl İstanbul’da Galata Sanat Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açtı. 1986 yılında Ürdün’e davet edildi. Altı ay boyunca Ürdün gözlemlerini yansıttığı resimleri Amman’da Petra Bank Gallery’de sergiledi. 1987 yılında Ümit Elçi’nin yönettiği ‘Bir Avuç Gökyüzü’ ve 1988’de Süreyya Duru’nun yönettiği ‘Ada’ filmlerinde sanat yönetmenliği yaptı. Kanada’da bulunduğu 1991 yılında Vancouver Fine Art Gallery’de kişisel sergisi ile biriktirdiklerini sergiledi. 1997’de Can Yücel, Reent Bölükbaşı ve Ali Peret ile ‘Şiir, Resim ve Jazz’ buluşmasını gerçekleştirdi. 2000 yılında Genco Erkal’ın yönettiği ‘Can Oyunu’ ile Sanat Kurumu tarafından ‘En İyi Sahne Tasarımı’ ödülünü aldı.

 Sanatçı birçok sosyal projede yer aldı. 2002 yılında Barış İçin Kadın Girişimi (WINPEACE) çerçevesinde İzmir-Karaburun ve Lesbos’lu kadınlarla ve KAMER Vakfı ile Güneydoğu’daki kadınlarla resim atölyeleri gerçekleştirdi. Bu çalışmalardan ortaya çıkan eserler Lesbos, Karaburun, Atina, Rodos, Diyarbakır ve İstanbul’da sergilendi. Egeli ve Güneydoğulu kadınlar ile yürüttüğü projelerin izleri 2004 yılında gerçekleştirdiği ‘Tılsım’ adlı sergide görünür oldu.

 2006 yılında Antalya Barut Oteli lobisinde kalıcı olarak sergilenmek üzere ‘Akdeniz’ serisini gerçekleştirdi. 2009 yılında Augsburg Devlet Opera ve Balesi’nde Alman yönetmen Karl Kneidl’ın sahneye koyduğu Fidelio operasında asistanlık yaptı. Aynı sene Viyana’da Daskunst im Augenblick’de kişisel sergisini açtı.

 Son yıllarda Romanlar üzerine çalışan Su Yücel, 2010 yılında Tarlabaşı Toplum Merkezi‘nin daveti üzerine Tarlabaşılı kadınlarla atölye çalışmaları gerçekleştirdi ve sonuçları Tarlabaşı'nda sergiledi. 2010 yılında İstanbul ve İzmir’de kisisel sergiler açtı. Halen İz TV için Türkiye’nin değişik bölgelerini kapsayan sanat temalı belgesel dizisi hazırlıyor, Habitat TV’de belgesel filmleri yayınlanıyor.

 Su Yücel, 2013 yılında, profesyonel başarıları ve ülkeye katkılarından olayı ODTÜ Takdi,r Ödülü ile ödüllendirildi.