Yaşam

Soyguncuyu linçten İBB'nin güvenlik görevlileri kurtardı

Vezneciler'de bir iş yerinden 300 bin dolar çalan 5 kişiden biri yakalandı

25 Temmuz 2019 17:56

İstanbul Vezneciler'de bir iş yerinden 300 bin dolar çaldığı iddia edilen şüphelilerden 1'i, çalışanlar ve çevredekiler tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önündeki parkta yakalandı ve darp edildi. İBB güvenlik görevlileri tarafından öfkeli kalabalığın arasından çıkarılan şüpheli, belediye binasına götürüldü.

Vezneciler'deki Fehmibey İş Hanı'nın üçüncü katında bulunan, para transferi yapıldığı ve Libyalı iş insanlarına ait olduğu belirtilen bir kargo firmasına, öğlen saatlerinde 5 kişi geldi.

Kimlik göstererek kendilerini polis olarak tanıtan şüpheliler, silah zoruyla içinde 300 bin dolar para bulunan çantayı alarak kaçtı. Ardından iş yeri çalışanları ve şüpheliler arasında kovalamaca başladı. Kovalamaca sonucu iş yeri çalışanları ve çevredekileri, şüphelilerden birini İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki Şehzadebaşı Parkı'nda yakaladı.

Şüpheli, bir kişiyi silahla vurmaya çalıştı

Çalınan paranın nereye götürüldüğünü söylemeyen şüpheli, iş yeri çalışanları ve çevredekiler tarafından darp edildi. Bu sırada silahını bir kişiye doğrultan soyguncu, İBB güvenlik görevlisi tarafından engellendi. Elinden silahı alınan şüpheli, toplanan kalabalık tarafından yeniden dövülmek istendi.

Güvenlik görevlileri, belediye binasındaki güvenlik odasına götürdü. Burada bir süre bekletilen soyguncu, daha sonra olay yerine gelen polislere teslim edildi.

İBB güvenlik görevlileri ile polisin tüm ısrarlarına rağmen şüpheli, paranın yerini söylemedi ve diğer dört kişi hakkında bilgi vermedi. Şüpheli polis merkezine götürüldü.

İş yeri çalışanlarından Ekrem Atsız olayı şöyle anlattı:

"5 kişi kendisini polis olarak tanıttı. Önce kamera kayıtlarını engellemek için kabloları kesiyor, sonra ofisimize geliyorlar. Ardından çantanın içindeki 300-400 bin doları alıp kaçtılar. Biz onları kovaladık. Birini Şehzadebaşı Park'ında yakaladık. Para kayıp. Yakaladığımız kişi bize silah çekti. Az daha beni vuracaktı. Parayı alan 4 kişi ise kayıplara karıştı. Nereye gittiklerini bize söylemiyor. Hırsızlarla işbirliği yapanların arasında Libyalılar da var. Bu yakaladığımız kişi Türkçe biliyor."