Çevre

"Son 5 yılda verilen ruhsatlarla Türkiye'nin 10’da 1’i maden sahası"

CHP'li Karaca Türkiye'deki maden arama faaliyetlerindeki son durumu CİMER'e sordu

06 Kasım 2019 10:00

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’deki maden arama faaliyetlerine ilişkin son durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu. Karaca başvurusunda son 5 yılda ihalesi yapılan maden arama sahaları, bu sahalar için yapılan ihaleler, ihaleyi alan şirketlere ilişkin birçok soru sıraladı. Karaca’nın sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verileri Türkiye maden gerçeğini gözler önüne serdi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre bakanlığın yanıtında, Türkiye’de son 5 yılda 3 bin 987 maden ruhsat ihalesi yapıldığı ve ihale edilen sahalardan 1148’inin ruhsata dönüştüğü açıklandı. 2015 yılından itibaren yapılan ihalelerde de ihaleyi kazanan ve ruhsat düzenlenen 417 farklı firma olduğu belirtildi. Yanıta göre, Türkiye’de mevcut durum itibarıyla ruhsat hukuku yürürlükte olan maden arama ruhsat sahalarının toplam alanı da 7 milyon 709 bin 205 hektar. 

Bakanlığın yanıtlarını değerlendiren Karaca, “Bu büyüklük, ülkemizin yüzölçümü dikkate alındığında 10’da 1’i demek. Bakanlık firma isimleri açıklamıyor, ancak Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmus¸ yabancı s¸irketler adına düzenlenen 139 maden arama ruhsatı bulunduğunu ifade ediyor. Bu demek ki, son 5 yılda maden arama ruhsatı verilen firmaların 3’te 1’i yabancı. Yerli ve milli iddiasındaki AKP, ülkemizin doğal varlıklarını tek tek yabancılara satmakta hiçbir sakınca görmüyor” diye konuştu.