Gündem

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında tutuklanan polislerin ifadesi: Ankara'ya getirdiğimiz Eray'ın tetikçi olduğunu gözaltına alınınca öğrendik

Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 10 oldu

06 Ocak 2023 23:59

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Doç. Dr Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan ve firari tetikçi Eray Özyağcı’yı İstanbul’dan bir transporter araçla Ankara’ya getirdikleri belirlenen iki özel harekât polisinin ifadesi ortaya çıktı. T24’ün edindiği bilgiye göre; polisler Aşkın Mert Gelenbey ve Murat Can Çolak, ifadelerinde, 10 gün önce tanıştıkları tetikçi Özyağcı’nın, kendisini farklı bir isimle tanıttığını öne sürerek, “Ankara’ya eğlenmek için gidecektik. Gerçek ismini sonradan öğrendiğimiz Eray Özyağcı, bize, ‘hastam var, ben de sizinle gelebilir miyim masrafa ortak olurum’ dedi. Kabul ettik. Onu Ankara’ya bıraktıktan sonra bir-iki eğlence mekanı gezdik, sonra İstanbul’a döndük. Eray’ın ismini ve tetikçi olduğunu gözaltına alınınca öğrendik” dedi.

Tutuklu sayısı 10 oldu

Ateş’in geçen cuma, Ankara’nın en merkezi yerlerinden Çukurambar’da silahla vurularak öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında tetikçiyi taşıyan motosikleti kullanan Vedat Balkaya ile MHP İl Yönetimi listesinden çıkarılan Ufuk Köktürk’ün de bulunduğu 10 kişi tutuklandı. Dün tutuklanan dört kişi arasında yer alan ve hakkında başka suçlardan da arama kararı bulunan firari tetikçi Eray Özyağcı’yı İstanbul’dan bir transporter araçla Ankara’ya getirdikleri belirlenen iki özel harekât polisinin ifadelerinin ayrıntıları ortaya çıktı.

"Eray’ın kim olduğunu gözaltındayken öğrendik"

T24’ün edindiği bilgiye göre, tutuklanan polisler Aşkın Mert Gelenbey ve Murat Can Çolak, ifadelerinde, tetikçi Özyağcı ile olaydan 10 gün önce Ankara’ya geldikleri transporter aracın sahibi olan Mustafa Uzunlar’ın işlettiği otoparkta tanıştıklarını, ancak Özyağcı’nın kendisini farklı bir isimle tanıttığını iddia etti. Polisler, Ankara’ya eğlenmek için geleceklerini, bu nedenle Uzunlar’ın aracını almak için Ataşehir’de işlettiği otoparka gittiklerini öne sürerek, “Bu sırada Özyağcı geldi. Bir hastası olduğunu söyleyerek, ‘Hastamı görmek için ben de sizinle Ankara’ya gelebilir miyim? Masrafa da ortak olurum’ dedi. Biz de kabul ettik. Ankara’ya Eray Özyağcı’yı bıraktıktan sonra bir-iki mekanı gezerek aynı gece döndük. Eray’ın kim olduğunu gözaltına alındığımız gece öğrendik. Bizim olayla bir ilgimiz yok” diye konuştu.

"Dodo tanıştırdı"

Soruşturma kapsamında önceki gün tutuklanan transporter aracın sahibi Mustafa Uzunlar, emniyetteki ifadesinde, özel harekât polisleri Murat Can Çolak ve Aşkın Mert Gelenbey’i tanıyıp tanımadığı sorusuna, “Bu şahıslar, 27 Aralık günü bizim otoparkta 61 OF 0609 plakalı transporter aracı almaya geldiğinde Dodo lakaplı Doğukan Çep isimli kişi bizim otoparktaydı. Kendisi, bu kişileri polis olarak tanıştırdı. Gelenler iki kişiydi. İkisi de polis dedi. Bunlardan birinin hatta özel harekâtta çalıştığını söyledi” yanıtını vermişti.

"Direksiyona polislerden biri geçti"

Uzunlar, ifadesinde şunları söylemişti:

“27 Aralık günü işletmiş olduğum Ataşehir’deki otoparka saat 15.00 sıralarında kendi aracımla tek başıma geldim. İşyerime geldiğimde Dodo lakaplı Doğukan Çep de otoparktaydı. Kendisi ile sohbet ederken Ankara’da bir düğün olduğunu, düğün sahibine hediyesini verip gelmek için araç ihtiyaçları olduğunu, hatta Ankara’ya iki polis arkadaş ile birlikte gideceğini, birazdan polislerin de otoparka geleceğini söyledi. Daha sonra Murat Can Çolak ve Aşkın Mert Gelenbey adlı polisler geldi. Israr üzerine aracı vermeyi kabul ettim. Araç temiz olsun diye otoparkımızda bulunan yıkamaya aracı yıkatmak için verdirttim. Bu sırada, 'Papi' lakaplı Eray Özyağcı da da otoparka geldi. Araç içindeki şahsi eşyalarımı aldım. Aracı kendilerine, 27 Aralık günü saat 16.30-17.00 sıralarında otoparkta teslim ettim. Hatırladığım kadarıyla polislerden biri direksiyona geçti, diğeri ve Eray da araca bindi. Doğukan’a, ‘hani sen de gidecektin?’ diye sorduğumda, ‘yok ben kalacağım, arkadaşlar gidip gelecek’ dedi. Bunun üzerine ben spor yapmak için spor salonuna gittim. 28 Aralık günü otoparka geldiğimde aracın otoparkta olduğunu gördüm. Çalışan personele sorduğumda aracın sabah saat 09.28 sıralarında kendisini polis olarak tanıtan polislerden esmer olan polisin, tek başına getirip bıraktığını öğrendim." 

Sinan Ateş cinayetinde 2'si özel harekat polisi olmak üzere 4 şüpheli daha tutuklandı

Sinan Ateş cinayetini azmettirdiği iddia edilen Doğukan Çep yakalandı

Sinan Ateş cinayetinde tetikçiyi getiren Vedat Balkaya: “Tetikçi bana ‘küçük bir hesabım var, sen bekle’ dedi”

İstanbul sokaklarına Sinan Ateş afişleri asıldı

Sinan Ateş cinayetinde gözaltına alınan Doğukan Çep Ankara’ya getirildi, ifadesi alınıyor

Ahmet Şık: Sinan Ateş cinayeti detaylarını, Soylu ve Bozdağ'a sordu: MHP’li yönetici ve milletvekillerinin dahli araştırılacak mıdır?

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye: Ne zamana kadar susacaksın?