Bilim / Teknoloji

Siber güvenlik uzmanlarından Android kullanıcılarına uyarı: Banka bilgilerini çalan bu üç uygulamayı acilen silin

Bilgisayar korsanları, insanların emekle kazandıkları paralarını ve kişisel bilgilerini hedef alarak, pes dedirtecek yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor

15 Nisan 2024 10:13

Google Play Store'da listelenen üç Android uygulamasında XploitSPY isminde banka bilgilerini çalan bir trojan (truva atı) tespit edildi. Siber güvenlik uzmanları bu uygulamaların Android işletim sistemi kullanan telefonlardan derhal silinmesi uyarısı yaptı.

Mobil sektörün gelişimi, kullanıcı güvenliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımların sayısında da büyük bir artışa neden oldu. Bilgisayar korsanları, insanların emekle kazandıkları paralarını ve kişisel bilgilerini hedef alarak, pes dedirtecek yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor.

Özellikle, kötü amaçlı yazılım (trojan) içeren mobil uygulamaların sayısı artıyor. Google Play Store'da bulunan üç Android uygulamasında XploitSPY adında bir trojan tespit edildi. Uzmanlar, bu tür yazılımların hızla tespit edilip, yüklü olduğu cihazlardan derhal kaldırılmasını tavsiye ediyor.

Uzmanlar uyardı

ShiftDelete'in aktardığına göre, siber güvenlik yazılım firması ESET‘teki araştırmacılar tarafından paylaşılan bilgilere göre Google Play Store’da listelenen üç uygulamada XploitSPY isminde bir trojan tespit edildi. Bu kötü amaçlı yazılımın mesajlaşma işlevi gören bu üç uygulamaya gizlendiği ve yüklü cihazdaki kişisel bilgileri ele geçirdiği ve hatta banka uygulamalarına bile eriştiği ifade ediliyor.

İşte bünyesinde trojan bulunan üç Android uygulaması:

Dink Messenger
Sim Info
Defcom