Gündem

Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon Euro istediği iddialarıyla gündeme gelen Veyis Ateş’e nüfuz ticareti davası açıldı

Korkmaz ile Ateş arasındaki ses kayıtları iddianameye girdi; Gazeteciler Sevilay Yılman ve Fatih Altaylı'nın da ifadelerine başvuruldu

12 Şubat 2024 07:00

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, kara para aklamakla suçlanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon Euro istediği iddialarıyla gündeme gelen ve HaberTürk TV'den istifa eden Veyis Ateş hakkında nüfuz ticareti suçundan iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını yazdı. Söz konusu iddialar için "Uydurma, yalan, şantaj, montaj" diyen Ateş, "Davanın açılmış olması benim açımdan iyi oldu. Bu haksız itham ve iftirayı mahkemede anlatmam açısından bir fırsat oldu" dedi.

Saymaz’ın aktardığına göre, Savcılık Korkmaz ile Ateş arasındaki ses kayıtlarını internetten temin etti. Kaydın çözümü yapıldı. İddianameye göre görüşme şu şekilde:

Ateş: Ihh, Bu Halk TV’de anlattığım hikâye sana anlattığım hikâye. Burada sadece bir şey beni endişe ettiriyor. Ihh, canın yaralı.

Korkmaz: Evet, doğru.

Ateş: Kızgınsın, öfkelisin. Ondan sonra, dünyayı ateşe veresin var falan. Sadece bu tarafın hassasiyet duyduğu mesele bu, ben sana bunu ilk başta da söyledim. Az önce arandığımdı, ıhh, bir şey yapar mı? Bizi yakar mı, yıkar mı, konuşur mu, eder mi, diyorlar.

Korkmaz: Yok abi ya.

Ateş: Yok dedim, bizim itimadımız var.

Korkmaz: Allah razı olsun.

Ateş: Kendisiyle buluştuğuma göre bir hakemlik, (anlaşılamadı) yaptığıma göre itimat sorunumuz olmaz dedim. Ondan sonra konuştuğumuz şeyleri sıraladı, sıraladılar.

Kayıt, Adli Tıp Kurumu’na iletildi. Adli Tıp Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi’nce verilen raporda, ‘Cinsiyet, yaş, konuşma ritmi, ses tınısı, tonlama, vurgu yönlerinden benzerlikler görüldüğü’ belirtildi.

TIKLAYIN - Veyis Ateş ile firari Sezgin Baran Korkmaz görüşmesinin ses kaydı yayınlandı

Veyis Ateş'in ifadesi alındı: Kimsenin yargılanması ve soruşturulmasına aracılık yapmadım

Gazeteci Sevilay Yılman ve Fatih Altaylı’nın ifadeleri alındıktan sonra rafa akldırıldığını ancak geçen yıl 14-28 Mayıs’taki seçimden sonra raftan indirildiğini belirten Saymaz, dosyanın Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’na verilip, ses kayıtlarının da Adli Tıp’a yollandığını aktardı. 12 Aralık 2023’te ifade veren Ateş’in söz konusu kayıt için “montaj” iddiasında bulunarak “Kimsenin yargılanması ve soruşturulmasına aracılık yapmadım. Nufüz ticaretinde bulunmadım. Kimseye herhangi bir hukuki güvence karşılığında vaatte bulunup bir şeyler talep etmedim” dedi. Saymaz’ın aktardığına göre, Ateş, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiri konarak, serbest bırakıldı. 3 Ocak’ta hazırlanan iddianamede Ateş’in “Ses kaydı ve tanık beyanları ile WhatsApp yazışmalarına konu olduğu üzere maddi menfaat karşılığında aracılık yaptığı, bu hususu hakemlik olarak adlandırdığı” iddia edildi.

Veyis Ateş: Uydurma, yalan, şantaj, montaj

Ateş, iddianamedeki söz konusu iddialarla ilgili olarak Saymaz'a şu açıklamayı yaptı:

"İlk günden bu yana ‘Hepsi yalan, tamamı kurmaca’ diyorum. Dijital çağda yaşıyoruz. Uydurma, yalan, şantaj, montaj; isteyen herkesin kolayca işini gördüğü bir dönem... Kimsenin iftirayla yüz yüze gelmemesini, mahkemelerde, hele de suç makinesi haline gelmiş isimlere karşı, haklı olduğunu ispat etmeye mecbur bırakılacağı sınavdan geçmemesini dilerim. Davanın açılmış olması benim açımdan iyi oldu. Bu haksız itham ve iftirayı mahkemede anlatmam açısından bir fırsat oldu. Kaldı ki. jandarma ve polis raporlarında ses kayıtlarının gerçek olmadığı, sadece adli tıp raporunda tespit edilemediği belirtilmiştir."

Ateş, İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 28 Haziran 2024’te hâkim karşısına çıkacak.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.


TIKLAYIN - Veyis Ateş 10 milyon Euro istemediğini savundu, Sezgin Baran Korkmaz, "Ses kaydı var, aşağılık herif yalan söylüyor" karşılığını verdi!