Kültür-Sanat

"Sanatın iyileştirici gücünü yayacak"; Sema Doğan Konser ve Sergi Salonu açıldı

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi'nin 300 kişi kapasiteli yeni salonunda, öğrencilerin yanı sıra okul dışından gelen sanatçılar da konser verebilecek ve eserlerini sergileyebilecek

09 Mayıs 2024 10:37

T24 Haber Merkezi

Müzik ve görsel sanatlar alanında eğitim verilen ve ‘proje okulu’ statüsü kazanan ilk güzel sanatlar liseleri arasında yer alan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi'ne, öğrencilerin çalışmalarını sahneleyebilmeleri için Sema Doğan Konser ve Sergi Salonu açıldı.

Sanat ve eğitim alanında yatırımlarını sürdüren Aydın Doğan Vakfı, son olarak Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın adını taşıyan bir konser ve sergi salonunu, Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi'ne kazandırdı.

Konser ve sergi salonunun açılışına İstanbul Valisi Davut Gül ve Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel başta olmak üzere iş ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Törende konuşan Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, sanatın insan ve toplum hayatında taşıdığı büyük öneme vurgu yaparak, “Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesinin Konser ve Sergi Salonu’na adımın verilmiş olmasına büyük mutluluk duyuyorum. En büyük dileğim bu salonun, siz çok sevgili öğrencilerimize ve kıymetli öğretmenlerimize ilham olması, dinletiye ve sergiye ev sahipliği yapması, sanatın iyileştirici gücünü bu okula yayılmasına vesile olmasıdır” dedi.

Aydın Doğan Vakfı’nın sanatın gelişmesine katkıda bulunacak çalışmalar yaptığını, Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nin de bu anlamda özel bir konuma sahip olduğunu belirten Sema Doğan, “Sema Doğan Konser ve Sergi Salonu’nun yapılmasına destek olan başta eşim Aydın Doğan olmak üzere tüm Aydın Doğan Vakfı ve ekibine, Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi Müdürüne, Yönetim ekibine ve emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün de söylediği gibi 'Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuştur.' Baş öğretmenimiz büyük Atamızı minnet ve hürmetle selamlarken törenimize katılan sizlere de teşekkürlerimi sunuyorum. Konser ve Sergi Salonumuz hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

"Milletçe, Ulu Önder Atatürk'ün hedef gösterdiği yere ulaşmış olacağız" 

Vali Gül de açılışta yaptığı konuşmada, varlıklı ve zengin olmanın farklı kavramlar olduğuna dikkat çekerek, "Aydın Bey'in, hem bu okulu, hem bugünkü salonu, hem geçmişte yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle gerçekten milletimize, devletimize çok önemli katkıları oldu. Evlatları aynı şekilde katkılarını sunuyor" dedi.

Şehirleşmenin yeni yeni yaşandığına işaret eden Gül, "Şehirleşmeyle birlikte olmazsa olmaz kültür, sanat, edebiyatın da eş zamanlı olarak yükselmesi lazım. Bu nasıl olacak? Toplum zenginleşecek, devlet zenginleşecek, sosyal sorumluluk projeleri artacak, sanatın, sanatçının kıymeti oluşacak, insanlar sanata para harcayacak. Milletçe, devletçe Ulu Önder Atatürk'ün hedef gösterdiği yere ulaşmış olacağız. Mimari projede finansmanını harcayan Aydın Doğan Vakfına, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, okul aile birliği başkanlarımıza, imkan sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Mimar Nevzat Sayın ve ekibi tarafından tasarlanan Sema Doğan Konser Salonu, okul içi müzik bölümü öğrencilerinin çalışmaları, provaları ve konserlerinin yanı sıra okul dışından gelen müzisyenlerin de konser verebilmeleri için hayata geçirildi. 

Salondaki sahne, mekânın kreatif kullanımıyla orkestra alanı ve koro balkonu şeklinde iki farklı kotta konumlandırıldı. Duvarlar ve tavan, akustik açıdan gerekli olan ondülasyonu sağlamak için özel olarak tasarlandı.

Yaklaşık 300 kişi kapasiteli salon, okul binasına büyük bir koridorla bağlanırken, bu bölümün fuaye alanı olarak kullanılması hedeflendi.