Kültür-Sanat

Salon İKSV'den ilkbahara efsane bir merhaba

Seafret, Mammal Hands, Alice Phoebe Lou, The Limiñanas, Jakuzi ve Kikagaku Moyo Beyoğlu'nda Salon İKSV'de

12 Şubat 2019 19:41

Salon İKSV, baharı müjdeleyen, birbirinden usta isimlerin ve yeni keşiflerin yer aldığı yepyeni bir programla dinleyicisinin ajandasını doldurmaya devam ediyor. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında sekiz yeni konseri programına ekleyen Salon, bahara enerji dolu bir merhaba demek isteyenleri Seafret, Mammal Hands, Alice Phoebe Lou, The Limiñanas, Jakuzi ve Kikagaku Moyo ile buluşmak üzere Beyoğlu’ndaki mekanına davet ediyor.

Salon’un yeni sezon programında yer alan sanatçıların şarkılarından oluşturulan çalma listesi, şu adresten takip edilebiliyor.

Salon’un Yenileri

Piyano Günü: Peter Sandberg / 29 Mart Cuma / 21.30

İsveçli “multi-enstrümantalist”, neo-klasik müzik bestecisi ve prodüktör Peter Sandberg’in, açık zihni ve yetenekli elleriyle ürettiği müziği; alabildiğine samimi, yeri geldiğinde sımsıcak, yeri geldiğinde ise kış rüzgârları kadar serin. Hislerini tüm açıklığıyla notalara döken, neo-klasik müziği, zaman zaman cazı, kimi zaman ise elektronik altyapıları kendisine mesken edinen Sandberg, piyano, gitarlar, yaylılar ve synthesizer’ların rolleri bölüştüğü kompozisyonları yaratmada bir usta. İki albümü ‘Balm’ ve ‘Jane, Forever’la, özellikle de “Remove The Complexities” ve “Balm” gibi şarkılarla Spotify’da 150 milyondan fazla dinlenmiş durumda. Bu yıl içinde yayımlayacağı, aynı adlı ilk teklisi ve ikinci tekli ‘Deep’i dinleyicileriyle paylaştığı yeni albümü ‘Motion’dan hemen önce Salon’da İskandinav usulü bir müzik ziyafeti sunacak.

Garanti Caz Yeşili: Alice Phoebe Lou / 5 Nisan Cuma, 22.00 / 6 Nisan Cumartesi, 22.30

Güney Afrika doğumlu, Berlin’de yaşayan, özgür ruhunu indie folk, caz ve blues’la besleyen şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Alice Phoebe Lou, doğduğu Güney Afrika’nın sımsıcak ikliminde, piyano dersleri alırken, bir başına gitar çalmayı öğrendi. Paris ve Amsterdam arasında mekik dokuduğu dönemin ardından, tarih boyunca birçok müzisyen ve sanatçı için kendini yeniden keşfetme noktası olan Berlin’e taşındı. Folk, blues, caz ve elektronik müzikten aldığı ilhamla 2014’te ilk kısa çaları ‘Momentum’u yayımladı. Kısa çalarda yer alan şarkısı “Fiery Heart, Fiery Mind”, 2015’te Los Angeles Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen ‘Ayanda’ isimli filmde kulakların pasını sildi. TEDx performansıyla büyük plak şirketlerini peşinden koşturdu, “Live at Grüner Salon” isimli konser albümünün satışından yarattığı kaynakla 2016’da yayımlanan ilk albümü ‘Orbit’i kaydetti. Matteo Pavesi ve Jian Kellett-Liew yapımcılığında kaydedilen ‘Orbit’le Almanya Eleştirmenlerin Şeçimi Ödülleri'nde En İyi Kadın Sanatçı adaylığı elde etti. 2017’de yayımladığı kısa çaları ‘Sola’da yer alan şarkısı “She”, belgesel film ‘Bombshell: The Hedy Lamarr Story’ye “En İyi Orijinal Şarkı” dalında Akademi Ödülü aday adaylığı getirdi. 8 Mart’ta yayımlanacak yeni albümü ‘Paper Castles’ın turnesi kapsamında, İstanbul’da ilk kez dinleyici ile Salon’da buluşuyor. 

The Limiñanas / 13 Nisan Cumartesi / 22.30

Serge Gainsbourg & Jane Birkin’in 21. yüzyıldaki yansıması, Fransız rock’n roll çifti Marie (davul, vokal) & Lionel Limiñana (gitar, bas gitar, org, vokal) The Velvet Underground, Suicide, The Stooges, Nick Cave ve Serge Gainsbourg’un rock’n roll tavırlarına adeta tapıyorlardı. 60’lar ve 70’lerin müzik devrimini alıp Frankofon ruhuyla modern zamanlara uyarladılar. Saykedelik rock, garaj rock, blues, 60’ların Fransızca popu ve altın çağı dönemindeki İtalyan “giallo” filmlerinin müziklerinden ilham aldılar. 2010’da kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini yayımladılar. Bu albümü, 2012'de ‘Crystal Anis’ ve 2013'te ‘Costa Blanca’ albümleri izledi. 2015'te, yollarının sıkça kesişeceği Fransız gitarist Pascal Comelade ile ‘Traité de guitarres triolectiques’ albümünü yayımladılar. Ünlerini Fransa sınırlarının çok ötesine taşıdıkları an ise, 2016’da yayımlanan albümleri ‘Malamore’ oldu. Eski Joy Division ve New Order üyesi Peter Hook’un dahil olduğu albümde, alametifarikası baslarıyla ‘Garden of Love’ isimli şarkıda ikiliye eşlik etti. 2017 yılında İstanbul’a ilk selamlarını, yayımladıkları kısa çalarları ‘Istanbul is Sleepy’ ile verdiler. Buram buram vintage kokan sound’larını zirveye taşıdıkları âna, Anton Newcombe'un yapımcılığını üstlendiği, eski dost Peter Hook’la tekrar buluştukları, ünlü aktris Emmanuelle Seigner’nin konuk olduğu şimdilik son albümleri ‘Shadow People’la 2018’de tanıklık ettik. Rock’n roll’u yaşayan ve yaşatan The Limiñanas, ilk İstanbul konseri için Nisan’da Salon’a geliyor.

Jakuzi “Hata Payı” İlk Konser / 16 Nisan Salı & 17 Nisan Çarşamba / 21.30

Jakuzi, Kutay Soyocak’ın solo projesi olarak 2016 yılında kuruldu. Akıllara kolayca kazınan synthesizer’lar ve Kutay Soyocak’ın nev-i şahsına münhasır vokaliyle yıldırım aşkı başladı. İlk albüm ‘Fantezi Müzik’, ismiyle müsemma olarak kaset formatında yayımlamasının ardından, 2017 yılının başında bu sefer Berlin menşeli City Slang Records tarafından yeni şarkılarla birlikte yayımlandı. Yerli sahnenin gözbebeğine dönüşen Jakuzi, ‘Fantezi Müzik’le uluslararası prestijli mecralarda kendine yer buldu. Paris, Londra, Berlin, Primavera Club, Donaufest, Synästhesie, Pop Kultur gibi birçok büyük festivalde sahne aldı. Şimdi yolculukları, 5 Nisan’da çıkacak yeni albüm ‘Hata Payı’ ile devam ediyor. Albüm, alışılmıştan daha karanlık bir yolda new-wave, post-punk, darkwave, krautrock ve lo-fi seslerini bir araya toplayacak. Salon’da gerçekleştirdiği tüm konserlerin biletleri tamamen tükenen Jakuzi, yeni albümü ‘Hata Payı’nın ilk konserleri ile bir kez daha Salon’da.

Seafret / 20 Nisan Cumartesi / 22.30

Vokalist Jack Sedman ve gitarist Harry Draper’dan mütevellit İngiliz indie-pop ikilisi Seafret, buğulu olduğu kadar ümit dolu bir müzik yapıyorlar. 2014'te ilk kısa çalarları 'Give Me Something'i, 2015'te ise ikinci kısa çalarları 'Oceans'ı yayımladılar. Game of Thrones’un Arya’sı Maisie Williams’ın başrolde olduğu ilk teklilerinin klibi ‘Oceans’, YouTube’da 66 milyondan fazla izlendi, tekli ise Spotify’da 74 milyondan fazla dinlendi. 2016’da yayımladıkları ilk albümleri ‘Tell Me It’s Real’ ile İngiltere müzik listelerinde 59. sıraya yükselerek hayran kitlesini iyice genişlettiler. 2018’in Eylül ayında yeni kısa çalarları ‘Monsters’la müzikal kimliklerini daha görkemli bir yapıyla yenilediler. 2019’un Şubat ayında yayımlayacakları yeni teklileri ‘Loving You’, Seafret için yeni bir dönemin ve yepyeni bir albümün, dinleyiciler için ise çalma listelerinde assolist olacak yeni bir şarkının habercisi. 2017’deki biletleri tükenen konserlerinin ardından Peçeteye İstek’in favorilerinden biri olan Seafret, İstanbullu dinleyicileriyle hasret gidermek için Nisan’da ikinci kez Salon’da.

Kikagaku Moyo / 3 Mayıs Cuma / 22.00

Kikagaku Moyo, bol efektli gitarlar ve makine düzeninde tekrar eden Krautrock ritimlerinin ahenkle dans ettiği, kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini 2013’te yayımladılar. Uzak Doğu ezgileri ve geleneksel Hint müziğinden enstantanelerle saykedelik rock’ın Batı normlarını Doğu’yla buluşturmaları, grubu muadillerinden ayıran en büyük özellik. 2014 yılında, uzay boşluğuna sürükleyen uzun metraj gitar soloları, çılgın atan davullar ve sitar maestrosu Ravi Shankar’ın kulaklarını çınlatan sitarlarla dolu ‘Mammatus Clouds’ ve ‘Forest of Lost Children’ isimli iki albüm birden yayımladılar. Çıktıkları turnelerle ABD ve Avrupa’daki saykedelik rock dinleyicisinin değerli hazineleri oldular. Moon Duo, Kinski ve kült Japon saykedelik rock grubu Acid Mothers Temple'ın lideri Kawabata Makoto ile ayrı ayrı 7” tekliler yayımladılar. 2016’da yayımlanan dördüncü albüm ‘House in the Tall Grass’ın ardından, Tokyo’da birlikte yaşadıkları komün evini kapatıp Avrupa’ya taşınarak, Portekizli caz gitaristi Bruno Pernadas’la kaydettikleri, kısa sürede büyük övgülere mazhar olan son albümleri ‘Masana Temples’ı 2018’de yayımladılar. İlk Türkiye konserleri için Mayıs’ta Salon’da olacaklar.  

Mammal Hands / 8 Mayıs Çarşamba & 9 Mayıs Perşembe / 21.30

Piyanoda Nick Smart, davul ve tablada Jesse Barrett, saksafonda Jordan Smart’tan oluşan İngiliz caz, folk, ambient ve elektronika grubu Mammal Hands, Jesse’nin başta tabla ustası Sirishkumar Manji olmak üzere şaman geleneğinden ödünç aldığı ritmik ve melodik altyapılarla hipnotik tesiri arttırdılar, caz harmonileri ve güncel klasik müzikle boyut değiştiren bir John Coltrane etkisi yarattılar. İlk albümleri ‘Animalia’yı 2014’te, ikinci albümleri ‘Floa’yı 2016’da piyasaya sürdüler. Londra King’s Palace’taki konserlerinden Haldern Pop Festivali, ELBJAZZ ve Montreal Caz Festivali’ndeki dudak uçuklatan performanslarına, caz müziğin ses coğrafyasına bomba gibi düştüler. Sufi ve şaman geleneğinden Afro-trans’a, İrlanda ve Doğu Avrupa halk müziklerinden Philip Glass’a uzanan eklektik tarzlarıyla bir nevi dünya müziğini kucakladılar. Son albümleri ‘Shadow Works’ü 2017 yılında yayımladılar. 2018’i üç şarkılık kısa çalar ‘Becoming’le dolduran grup, 2016 ve 2017’deki bütün biletleri tükenen iki konserin ardından, aradan geçen iki yılın özlemini gidermek için Mayıs’ta iki gün üst üste Salon’a konuk oluyor.

Biletler 13 Şubat Çarşamba günü satışta

Salon’un sezon programına eklenen yeni konserlerin biletleri, 13 Şubat Çarşamba günü saat 14.00’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. (İKSV ana gişesi Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.) Öğrenci biletleri ana gişe İKSV'den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV'yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 75 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org 

Salon İKSV’de “Birlikte Güzel” desteğiyle çeşitli konserler de izleyicilerle buluşacak.

Salon İKSV’de bu sezon da Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili konserleri izleyicilerle buluşacak. Ayrıca bu yıl Garanti Caz Yeşili sponsorluğunda gerçekleşecek Salon İKSV konserlerinde, Garanti kredi kartları ile “tam bilet” kategorisinden 1 adet bilet satın alan ilk 100 kişinin 2. bileti hediye olacak.