Kültür-Sanat

Salgın sonrası en büyük parti; İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Nükhet Duru, Kalben ve Kenan Doğulu ile 50. yaşını kutladı

İKSV, yarım asırlık tarihinde çalışmalarına destek veren sponsorlar, sanatçılar, kamu ve kültür kurumları temsilcileri, basın mensupları ve İKSV çalışanlarını bir araya getirdi

06 Aralık 2022 17:27

T24 Kültür Sanat

1972 yılından bu yana, kültür-sanatın gelişimi için kâr amacı gütmeden çalışmalarını sürdüren İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bu yıl 50. yaşında yıla yayılan farklı etkinlikler düzenledi.

İKSV’nin 50. yaş kutlamaları, 5 Aralık Pazartesi akşamı Divan Kuruçeşme’de bini aşkın “İKSV’liyi” buluşturan büyük bir buluşmayla devam etti. Divan Kuruçeşme’nin mekân ve ağırlama sponsoru olarak destek verdiği gece, yarım asırlık tarihinde vakfın çalışmalarına destek veren sponsorlar, sanatçılar, kamu ve kültür kurumları temsilcileri, basın mensupları ve İKSV çalışanlarını bir araya getirdi.

Gecede İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve Divan Grubu CEO’su Murat Tomruk kısa birer konuşma yaparken, törenin sunuculuğunu İKSV ile dostlukları uzun yıllara dayanan Ceyda Düvenci ve Yekta Kopan üstlendi.

Ceyda Düvenci ve Yekta Kopan

Gecenin sürprizini ise Türkçe müziğin efsane isimlerinden Nükhet Duru ve orkestrası yaptı. Sevilen şarkılarıyla davetlilere keyifli anlar yaşatan Nükhet Duru’ya birer şarkıda Kalben ve Kenan Doğulu da eşlik etti. Bas gitar ve orkestra şefi Birkan Şener yönetimindeki Nükhet Duru Orkestrası’nda, davulda Emre Günay, gitarda Murat İbze, saksofonda İsmail Tepe, keman ve vokallerde Özge Metin, klavyede Ulaş Önal, vokalde Gülşin Önal ile perdeli ve perdesiz gitarda Cenk Erdoğan yer aldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı vakfın 50. yılını kutlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek şunları söyledi:

“Çalışmalarımızla doğrudan veya dolaylı olarak milyonlarca kişiye ulaştık. Elli yıldır yollarımızın kesiştiği herkesin hayatında olumlu bir etki yaratmak için çalıştık. İKSV, hepimiz için dedik. İKSV, çalışanlarının, kültür-sanata destek vermeyi öncelikleri arasına koyan kurum ve kuruluşların, Lale Kart üyelerinin, izleyicilerin, sanatçıların sayesinde burada. Bize duyduğunuz güveni, verdiğiniz desteği içtenlikle hissediyor ve hep birlikte İKSV’yi en iyi şekilde yarınlara taşıyacağımıza gönülden inanıyoruz.”

Bülent Eczacıbaşı

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner gecede yaptığı konuşmada şunları dedi:

“İKSV’nin 50 yıllık hikâyesinin başlangıcı, Nejat Bey’in ‘bu ülkeye nasıl katkıda bulunabilirim’ sorusunu kendine sorması ve İstanbul’a yaraşır bir festival hayali kurmasına dayanıyor. Sanat, toplumların ve kültürlerin birbirini daha iyi tanıması ve anlaması için çok önemli bir araç. Eleştirel düşünceyi besliyor, estetik duygusunu geliştiriyor, hayatı güzelleştiriyor… İşte biz de elli yıldır, hep birlikte, bunun için çalışıyoruz.”

Taner, festivalleri, sanat etkinliklerini her türlü sanat ve kültür girişimini, finansal destek, iş birliği ve yardımlaşma olmadan gerçekleştirmenin imkânsız olduğunun altını çizerek buluşmaya destek veren tüm kurum ve kuruluşlara da ayrıca teşekkür etti.

Görgün Taner