Yaşam

Şair, yazar Mevlana İdris Zengin hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden yazar ve şair Mevlana İdris Zengin için taziye mesajı paylaştı

07 Haziran 2022 11:12

Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin, Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede 56 yaşında hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AKP kurucularından ve Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler hayatını kaybeden Zengin için taziye mesajı paylaştı.

Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin, tedavi gördüğü Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde  56 yaşında hayatını kaybetti. Yaşadığı kalp rahatsızlığının ardından ameliyat geçiren ve ardından bir süredir yoğun bakımda tedavi altında olan Zengin'in vefatını kardeşi yazar Salih Zengin, sosyal medya hesabından duyurdu.

Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Zengin, yarın İstanbul'da son yolculuğuna uğurlanacak.

Zengin, ikindi namazına müteakip Eyüp Sultan Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Mihrişah Valide Sultan Haziresi'ne defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybeden Zengin ile ilgili bir mesaj paylaştı. Erdoğan "Bugün vefat haberini teessürle öğrendiğim mesai arkadaşım, değerli yazar ve şair Mevlana İdris Zengin kardeşimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Rabbim taksiratını hasenata tebdil eylesin, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun, mekânı cennet olsun…" ifadelerini kullandı.

 

 

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hayatını kaybeden Zengin ardından Twitter'da şu mesajı paylaştı: "'Bir kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum' diyen, değerli yazar ve şair Mevlana İdris Zengin’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, hayatını kaybeden Zengin’in ardından Twitter’da “Ol dedin olduk senden Gel dedin geldik sana Başımız yerde…” Ahir zaman dervişi, kıymetli şair ve yazar Mevlana İdris’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet; kederli ailesine, yakınlarına ve edebiyat camiamıza başsağlığı diliyorum” mesajını paylaştı.

AKP kurucularından Böhürler, mesajında “Ah ki ne ahhhhhhhhhhh!!! Üzüntüm çok büyük. Başımız sağolsun! Mevlana İdris can kardeşimizdi. Çocuk kalbimizdi. Kalbimizden bir parça koptu. Allah gani gani rahmet etsin, mekanı cennet-i ala olsun.” ifadelerini kullandı.

 

Mevlana İdris Zengin kimdir?

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde 1966’da dünyaya gelen Zengin, 1989’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

İkindi Yazıları, Diriliş, Dergah, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat gibi birçok dergi ve gazetede, şiir, hikaye ve denemeleri yayımlanan Zengin, çocuk edebiyatı alanında da çok sayıda kitap kaleme aldı.

Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu üyeliği de yapan yazar, yazdığı çocuk kitaplarıyla 1987'de Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülü, 1998'de Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü aldı. "Tuhaf Adamlar" serisindeki kitapları Almanya'daki bir yayınevi tarafından 9 dünya diline çevrilerek yayına hazırlandı.

Mevlana İdris Zengin, ayrıca "Asla ve Daima Nuri Pakdil" isimli bir belgeselin metnini yazdı ve konsept danışmanlığını yaptı. Belgesel TRT'de 2010'da yayınlandı.

Sezai Karakoç'un şiirlerinden yola çıkarak yaptığı "Gül Sesleri" isimli şiir belgeseli de 2012'de Diyarbakır'da yapılan "Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu"nda gösterilen Zengin'in, şimdiye kadar Farsça, Almanca, Arapça, Urduca, Macarca dillerine bazı kitapları çevrilerek, okurların beğenisine sunuldu.