Gündem

Sağlık Bakanı Koca'dan 11 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili açıklama: Cihazla ilgili genel yazı gönderdik; bilgilendirme 'ihmal' olarak yansıtılamaz

20 Aralık 2020 17:13

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep'te bir özel hastanede 11 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili Bakanlığın 'ihmali' tartışmaları için "Bakanlığımızın hastaneleri bilgilendirmesinin ihmal olarak yansıtılması kabul edilemez" dedi.

Koronovirüs tedavisinde kullanılan "Yüksek oksijen nazal oksijen tüpü" ile ilgili Bakanlığın sağlık kuruluşlarını bilgilendirmesinde bu cihazların bazılarında "yangınlar meydana geldiğine dair geri bildirimler" aldıkları belirtildi. 

Bakanlığı bu uyarı notu Gaziantep SANKO Üniversitesi Hastanesi'nde Covid-19 yoğun bakım ünitesinde oksijen tüpünün patlamasının ardından "uyarıya rağmen neden kullanıldı" tartışmasını beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çıkan haberlerle ilgili yaptığı yazılı açıklamada Bakanlığın uyarı notunun 'ihmal' olarak yansıtılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yazılı açıklamada "Yüksek akış nazal oksijen terapi" cihazlarının bazılarında yangın çıktığına ilişkin geri bildirim alındığı bilgisi yoktu.

Açıklamada Bakan Koca, cihazların kullanımında alınacak güvenlik tedbirleriyle ilgili sağlık kuruluşlarına genel bir yazının gönderildiğini belirtti. 

Fahrettin Koca'nın açıklaması şöyle: 

Bakanlığımızca hastanelere gönderilen bir bilgilendirme yazısının, bazı basın yayın organları tarafından Gaziantep’te COVID-19 yoğun bakım servisinde meydana gelen yangınla ilişkilendirilerek buradan ihmal senaryoları üretilmesi üzerine açıklama ihtiyacı doğmuştur.

COVID-19 tedavisinde, uygun hastalarda yüksek akış oksijen kullanılması Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen bir yöntemdir. Yüksek akış nazal oksijen terapi cihazları, DSÖ tarafından hazırlanan, pandemide kullanılacak öncelikli cihazlar listesinde de yer almaktadır. Ayrıca Covid-19 tedavisinde önemli yeri olan bu cihazların kullanımına ilişkin detaylar Bilim Kurulumuz tarafından hazırlanan Bakanlığımız Tanı ve Tedavi Rehberinde de yer almaktadır.

Kamu hastanelerimizde çoğunlukla bu cihaz yerine yerli mekanik ventilatör kullanılmaktadır. Yerli ventilatör cihazlarımızda aynı zamanda yüksek akış oksijen tedavisi yapma özelliği bulunmaktadır. Kamu hastanelerimizde, bilhassa pandemi döneminde yerli ventilatör cihazı daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden kamu hastanelerimizin çoğunda ayrı bir cihaz kullanımına ihtiyaç duyulmaksızın bu tür tedaviler yapılabilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde yüksek akış oksijen terapi cihazlarının pandemi döneminde çok yoğun olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Hastanelerimizde hasta yükünün arttığı son haftalarda hastalarımız bu tür tedaviye daha fazla ihtiyaç göstermektedir. Bu itibarla COVID 19 hastası takip eden tüm sağlık kuruluşlarına hitaben bu cihazların kullanımında alınacak güvenlik tedbirleri açısından genel bir yazı yazılmıştır.

İllere gönderilen genel yazımızda cihazların kullanımında yoğunluk nedeniyle eklenen personeli de kapsayacak şekilde alternatif metodlar kullanılarak eğitimin garanti edilmesi, kullanımına ilişkin talimatların ve güvenli kullanım kartlarının cihaza yakın bir yerde bulundurulması hatırlatılmıştır. Ayrıca karşılaşılan olumsuz durumla ilgili Bakanlığımıza yapılacak bildirim prosedürleri tarif edilmiştir.

Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla “ihmal” olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir.

Gaziantep’te meydana gelen elim hadise hakkında Bakanlığımız ve Savcılık tarafından soruşturma başlatmıştır. Bu vesileyle olayda hayatını kaybeden hastalarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TIKLAYIN: Gaziantep'te özel bir hastanenin Koronavirüs yoğun bakım servisinde oksijen tüpü patladı: 10 kişi hayatını kaybetti

TIKLAYIN: Gaziantep'teki hastane yangınında yaşamını yitirenlerin sayısı 11'e yükseldi