Çevre

Sadece Türkiye'de yetişen Aydın Ölmez Çiçeği'nden sadece 11 adet kaldı!

Uzmanlar rüzgar enerji santrali çalışmaları nedeniyle habitatları tahrip edildiğinden Kirazlı Dağları'nda sadece 11 adet kaldığı tespit edilen Aydın Ölmez Çiçeği'nin, Tür Koruma Eylem Planı'na dahil edilmesini istiyor

25 Ağustos 2021 13:19

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, dünyada sadece Kuşadası’nda yetişen ve 11 adet kaldığı tespit edilen Aydın Ölmez Çiçeği’nin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek koruma altına alınmasını istedi.

Aydın'da doğa ile ilgili çalışmalar yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın Ölmez Çiçeği için tehlike çanlarının çaldığını kaydetti.

Dünyada sadece Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yetişen ve Kirazlı Dağları'nda yalnızca 11 bireyin kaldığının tespit edilen çiçeğin korunma altına alınması gerektiğini ifade eden Sürücü, "Diğer endemik türler gibi, Aydın Ölmez Çiçeği’yle ilgili bir Tür Koruma Eylem Planı’nın yapılması endemik bitkinin geleceği açısından çok önemlidir'' dedi.

Sürücü'nün aktardığına göre, eğer bu endemik bitki korunamazsa yok olma tehlikesiyle karşılaşacak.

İngiliz botanikçi keşfetti

Aydın Ölmez Çiçeği hakkında bilgi veren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "İngiliz botanikçi Davis tarafından, 1960’lı yıllarda Samson Dağları’nda tespit edilen ve Kirazlı Dağları'nda son bireyleri kalan Aydın Ölmez Çiçeği, Kuşadası’nda Tülüşah ve Çan Çiçeği’yle birlikte en önemli endemik türlerimizden biridir'' dedi.

Aydın Ölmez Çiçeği'nin, dünyada sadece bu bölgede yetişen çok önemli bir doğal miras olduğunu söyleyen Sürücü, Bu nedenle Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre, kritik düzeyde tehlike altında gösterildiğini aktardı.

Uzmanlar rüzgar enerji santrali çalışmaları nedeniyle habitatları tahrip edildiğinden Kirazlı Dağları'nda sadece 11 adet kaldığı tespit edilen Aydın Ölmez Çiçeği'nin, Tür Koruma Eylem Planı'na dahil edilmesini istiyor. Türün devamlılığı ve botanik turizmi için yapılan çalışmaların önemli olduğu ifade ediliyor.