Gündem

Rütbesi sökülen Hanefi Avcı: Söylediklerimi çevirip suç yaratıyorlar

"Suç duyurusunda bulunacağım"

23 Haziran 2022 14:11

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın savunma verdiği soruşturmanın sonucunda rütbelerinin geri alınmasına karar verildi. Avcı, "Söylediklerimi çevirip suç yaratıyorlar" dedi.

Avcı, Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın programına konuk oldu. Avcı, "Birincisi bu olayın bir kağıt üzerinde idarenin kendi icat ettiği bir sebep var. Bana göre, gizlediği asıl sebepler var. Resmi sebepler Demirtaş'ın tutukluluğuna karşı çıkmamı onun yakın durduğu bazı siyasi hareketlerle bağlantı kuruyor. PKK ile bir yakınlık olabilir diye yorum yapılıyor." değerlendirmesini yaptı. 

2010 yılında yazdığı kitabında cemaatten bahsettiğini ifade eden Avcı, şunları söyledi:

"İkinci olarak da benim 2010 yılında kitaplarımda bahsettiğim daha sonra sorulduğunda tekrar ettiğim 'Cemaatin evlerinde bir dönem kaldım', 'Çocuklarım okullarında bir dönem okumuştu' gibi sözlerimi de FETÖ ile bağlantı gibi yorumluyor. Resmi gözüken bu. Cemaat bana neler yapmış kamuoyunun bilgisi halinde. Bunlar gerçek sebep olamaz çünkü tarih çok eski. Niye anlattığım da belli.

İkinci olarak da benim 2010 yılında kitaplarımda bahsettiğim daha sonra sorulduğunda tekrar ettiğim 'Cemaatin evlerinde bir dönem kaldım', 'Çocuklarım okullarında bir dönem okumuştu' gibi sözlerimi de FETÖ ile bağlantı gibi yorumluyor. Resmi gözüken bu. Cemaat bana neler yapmış kamuoyunun bilgisi halinde. Bunlar gerçek sebep olamaz çünkü tarih çok eski. Niye anlattığım da belli.

"Demirtaş'ın tutukluluğunu bana soruyorlar"

Demirtaş'ın tutukluluğunu bana soruyorlar. 2017,2018'de söyledim en son 2.5 ay önce bir TV programında aynı şeyi söyledim. 'Benim olayım sadece Selahattin Demirtaş için değil ona benzeyen herkes için geçerlidir. Her türlü siyasi hareket için her zaman geçerlidir' diyorum. Parlamento dokunulmazlığı var. Fikir ve düşünce özgürlüğü var. İnsanlar eyleme karışmadığı müddetçe, herhangi bir örgütle organik bağı olmadığı sürece hiç kimse insanları suçlayamaz. Ayrıca AİHM'in verdiği kararla tescil etmiş bu olayı. Ben bunları söyledim. Onlar bunları çevirip böyle bir suç yaratıyorlar.

"Bu işlemi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım"

"Benim konuşmalarımdan rahatsız olan başta İçişleri Bakanı ve bazı devlet yetkilileri böyle cezalandırmak, konuşan insanları engellemek için yaptıkları işler. Bu yapılan işlem idari olarak kendilerine uygun hale dönüştürülebiliyorlar ama bu aslında 'iftira' suçunu oluşturuyor. Ben, bu işlemi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Fikir ve düşünce özgürlüğünü engellemeye yönelik, kendi savunduğu tezlerin aleyhinde hiç kimse konuşmasında diye benim ve bana benzer insanları cezalandırmaya yönelik bir anlayıştır. Suçtur, yapılanlar yanlıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bugün yargıyı baskı altına da alsalar ben hukukun yine tecelli edeceğini, bu verilen kararın bozulacağına, uygulayanların da ilerde bunun karşılıklarını göreceği kanaatindeyim. "

TIKLAYIN | Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın rütbeleri geri alındı

TIKLAYIN - Hanefi Avcı'ya soruşturma açıldı: Demirtaş açıklamam bahane, asıl gerekçe SADAT ve yolsuzluk eleştirilerim

TIKLAYIN - Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı: Yolsuzluk konularında birçok şeyin ortaya döküleceği kanaatindeyim

TIKLAYIN | Yargıtay'ın cezaları onamasının ardından Canan Kaftancıoğlu'na destek vermişti; eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'a soruşturma

TIKLAYIN - Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un rütbeleri söküldü