Sağlık

Prof. Dr. Süleymanoğlu: Çocuklara ulusal aşı takvimi haricindeki ek aşılar uygulanmalı 

24 Nisan 2023 11:01

Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, aşıların korunabilir hastalıklara karşı çocuğun bağışıklık sistemini çalıştırarak, güvenilir ve etkili bir savunma oluşturduğunu belirterek, "Çocukların eksik aşısı olmamalı. Çocukluk çağı aşıları Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen hastalıklara karşı rutin olarak uygulanıyor” dedi. Prof. Dr. Süleymanoğlu, ulusal aşı takviminde bulunmayan, ancak yapılması önerilen ek aşılarda bulunduğunu söyledi.  

Prof. Dr. Süleymanoğlu, aşı haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, her ülkenin aşı takviminin farklı olduğunu ve ulusal aşı takviminin de ülkelerin ihtiyacına göre belirlendiğini vurguladı. Prof. Dr. Süleymanoğlu, “Aşı takviminde yer alan aşılar, hepatit B, tüberküloz (BCG), difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, H. influenza tip b, pnömokok (zatürre), kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği ve hepatit A aşılarıdır” ifadelerini kullandı.  

Prof. Dr. Süleymanoğlu şunları kaydetti:

Çocuklarda yıl boyunca ishal, kusma ve ateş ile seyreden hastalığa yol açan rotavirüs için ağızdan uygulanan aşı bulunmaktadır. 2. ve 6. ay arasında toplam 2 ya da 3 dozda uygulanan güvenilir ve etkin aşılardır. 

Biri meningokok bakterisinin A,C,W ve Y tiplerine karşı, diğeri de B tipine karşı koruma sağlamaktadır. İki tip aşının da menenjite karşı korunmak için çocuklara uygulanması gerekir. Bu aşılar uygulama yaşına göre 2 ya da 3 doz şeklinde yapılmaktadır. 2. aydan sonra aşılara başlanabilir. Her yıl eylül ve aralık ayları arasında 6 aydan büyük bütün çocuklara mevsimsel grip aşısı (influenza) aşısı yapılması önerilmektedir. 

Son yıllarda gündemin ilk sıralarında yer alan Covid-19 için yeterli güvenilirlikte ve etkinlikte aşı bulunmaktadır. Bu aşıların çocuklarda uygulanmasının güvenilir ve etkili olduğuna ait yeterli bilimsel kanıt mevcuttur. Aşı zamanı ve doz aralığı Sağlık Bakanlığı’nın güncel yönlendirmesine göre yapılması önerilmektedir.

Kanser aşısı olarak bilinen, cinsel ilişki yoluyla geçen, rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilen virüslere karşı koruyan HPV aşısının, kızlarda cinsel hayatları başlamadan önce iki doz olarak uygulanması önerilir. Erkek çocuklara da bu aşının uygulanması toplum sağlığı açısından faydalıdır."