Koronavirüs

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Uyardı: En risklisi AVM’lerin tam kapasite ve okulların açılması; Japonya bunu yaptığı için başa döndü!

"Sokağa çıkma yasağının olduğu günler 65 yaş üstü vatandaşları dışarı çıkartıp yürütmeliyiz"

01 Mayıs 2020 09:04

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında gündeme gelmeye başlayan normalleşme sürecine ilişkin konuştu. "Bir siperde biz, diğerinde virüs var. Virüsün ateş gücü azaldı diye siperden tüm orduyu çıkaramayız" diyen Prof. Dr. Ceyhan, "Önce sürünerek çıkacağız. Sonra köşelerde saklanacağız, bir adım atacağız, bakacağız, bir adım daha atacağız" dedi.

“Günlük vaka sayımız düşmeli. İki binlerde kalmamalı. Vaka sayısını düşürmek için uğraşmalıyız. Yüzmüş yüzmüş kuyruğuna gelmiş değiliz" diyen Prof. Dr. Ceyhan, Ramazan Bayramı öncesinde 65 yaş üstü vatandaşların da hareketlendirilmesi gerektiğini savunarak, "Kemik erimesi ve kas kaybı ile karşı karşıya kalacaklar. Sokağa çıkma yasağı olduğu gün onları dışarı çıkarıp evlerine yakın alanlarda yürütmeliyiz" önerisinde bulundu. Ceyhan devamında, "Tam 3 tane 14 gündür evde kapalılar. Onların birbirlerine bulaştırma riski yok denecek kadar az. Sokağa çıkma yasağının olduğu gün bunun için ideal" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu öneri ve uyarılarda bulundu:

  • Spor müsabakalarının seyircisiz oynanması az riskli. Uygulanabilir.
  • Bence en risklisi AVM’lerin tam kapasite açılması. Kapalı ortam son derece zararlı ve sosyal mesafe ya da maske kontrolü mümkün değil.
  • En riskli ikinci konu ise okulların açılması. Bu haziran ayı için de geçerli. Japonya bunu yaptı, salgında kontrollü bir döneme girdiklerinde okulları açtı. Yeniden başa döndüler. Okulların sonbahardan önce açılması çok riskli olur.
  • Bayram ziyaretleri çok riskli olur. Bu bayramda uzaktan selamlaşmak, uzaktan kutlamak daha doğru olur.
  • Türkiye’de diyelim ki vaka sayısı sıfır oldu ya da 0 ile 5 arasına düştü. Kendi içimizde normalleşebiliriz. Ancak bu sefer de salgının devam ettiği diğer ülkelere karşı tetikte olacağız. Sınır kontrollerimizi güçlendireceğiz. Dışarıdan vaka gelmesini engellemeye çalışacağız.

Yazının tamamını okumak için tıklayın