Gündem

Polisin boğazına bastırarak gözaltına aldığı AFP foto muhabiri Bülent Kılıç'a, "görevi yaptırmamak için direnmek" ve "hakaret" davası

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), davaya tepki gösterdi

24 Mart 2023 17:42

İstanbul düzenlenen 19'uncu Onur Yürüyüşü'nde haber takibi yaparken, "boğazına bastırılıp ters kelepçeyle" gözaltına altına alınan, Agence France Press (AFP) foto muhabiri Bülent Kılıç hakkında “görevi yaptırmamak için direnmek” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçlamalarıyla dava açıldı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) aktardığına göre, İstanbul’da 26 Haziran 2021’deki 19’uncu LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü takip ederken polisin boğazına bastırarak ve ters kelepçeyle gözaltına aldığı AFP foto muhabiri Bülent Kılıç "görevi yaptırmamak için direnmek" ve "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçlamasıyla yargılanacak.  MLSA Hukuk Birimi avukatları, kimliği tespit edilen iki polis memuru hakkında 4 Ağustos 2021 tarihinde “mala zarar vermek” ve “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suretiyle basit yaralama” yönünden suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcı takipsizlik kararı verdi

Hakkında suç duyurusu yapılan polislerin 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nda tanımlanan zor kullanma yetkilerini aşmadığına kanaat getiren savcı Aysel Daşkıran, polis memurlarının Kılıç’ın kamerasını bilerek yere attığına ve üzerlerine atılı “mala zarar vermek” suçunu kasten işlediklerine dair “her türlü şüpheden uzak, kesin, yeterli, hukuki ve inandırıcı bir delil elde edilemediği”ni belirterek şüphelilerin üzerine atılı suçların unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle 16 Mart 2023 tarihinde takipsizlik kararı verdi.

Aynı gün Bülent Kılıç hakkında iddianame hazırlayan savcı Daşkıran, MLSA avukatlarının hakkında suç duyurusunda bulunduğu Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli iki polisin ifadelerine dayanarak gazeteci Kılıç’a “görevi yaptırmamak için direnmek” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçlamalarını yöneltti.

'Orantısız güç' kararı dikkate alınmadı

İstanbul 8'inci İdare Mahkemesi'nin Kılıç’a müdahale eden polislerin “orantısız güç kullandığına” hükmettiği 8 Aralık 2022 tarihli kararını dikkate almayan iddianame savcısı, Kılıç’ın “elinde bulunan kamerayla vurmaya çalışarak” polislerin görevini yapmasını engellediğini ve polislere “zincirleme şekilde hakaret ettiği”ni iddia ederek gazetecinin cezalandırılmasını talep etti.

İddianameyi kabul eden İstanbul 19'uncu Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma tarihini açıklamadı.

TGS karara tepki gösterdi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), karara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Sendikanın paylaşımı şöyle:

"Polislere takipsizlik, işkenceye uğrayan gazeteciye dava! AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç 2021 Onur Yürüyüşü'nde nefessiz bırakılmıştı. Savcı polisler hakkında takipsizlik kararı verirken Kılıç'a ‘direnme ve hakaret’ten dava açıldı. #NefesAlamıyoruz."

TIKLAYIN I İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’ne müdahale: AFP foto muhabiri Bülent Kılıç boğazına bastırılarak gözaltına alındı

TIKLAYIN I Polisin boğazına bastırarak gözaltına aldığı AFP foto muhabiri Bülent Kılıç: Orada bir gazeteci öldürülmeye çalışıldı