Politika

Özgür Özel'in "İYİ Parti adayı çekilsin" sözlerine Meral Akşener'den tepki: Türk siyasetinde böyle bir cıvıklık asla olmamıştır

27 Mart 2024 09:06

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi'nin CHP lehine yarıştan çekilmesini isteyen Özgür Özel'e tepki gösterdi. Akşener, "Türk siyasetinde bu şekilde bir cıvıklık, ayıp asla olmamıştır. Bu kaçıncı?" şeklinde konuştu. İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi ise anketlerde önde olduklarını belirterek CHP’nin adayının çekilmesini istedi.

31 Mart yerel seçimleri için ittifak yapamayan CHP ile İYİ Parti arasındaki polemiklere bir yenisi de Edirne'de eklendi. 

Özgür Özel: Edirne’yi AK Parti’ye bırakmamak üzere olgunluk bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Edirne'de düzenlediği mitingte önceki dönem Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin İYİ Parti'den aday olmasını eleştirerek, Sedefçi'nin partisinin oylarını bölmeye çalıştığını ileri sürmüştü. Önceki gün Halk TV'de bir programa katılan Özgür Özel, "Edirne’yi AK Parti’ye bırakmamak üzere adaydan, değilse de seçmeninden bir olgunluk bekliyoruz" diyerek, İYİ Parti adayı Hamdi Sedefçi'nin yarıştan çekilmesini istedi.

Özgür Özel, şunları söyledi:

"2014’e kadar belediye başkanlığımızı yapan büyüğümüz de sağ olsun İYİ Parti’den adaylaştı. Şu anda Edirne’de baş başayız. Şu anda büyük bir ivmelenme oldu, 40 yaşında genç bir adayımız var. İYİ Parti’den aday olan eski başkanımızın da orada herhangi bir kazanma ihtimali yok, bunu kendisi de biliyor. O bu dönemde derse ki, tam yarısı yaşında bir kadın aday var, ‘kardeşim ben AK Parti’ye kazandıracağıma, benim de hizmet ettiğim CHP’deki bu kadın adaya destek veriyorum’ derse bu çok şık bir şey olur. Olmazsa seçmenin vicdanının harekete geçmesini beklerim. Edirne kaybedilecek bir yer değil. Şu anda da anketlerde 5-6 puan geriden bir kaç puan ileriye geçtik ama orada biz Edirne’yi AK Parti’ye bırakmamak üzere adaydan, değilse de seçmeninden bir olgunluk, yöneliş bekliyoruz."

Meral Akşener: Bu kaçıncı?

Özgür Özel'in bu sözlerine, partisinin Edirne'de düzenlediği iftar programına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den tepki geldi.

"Türk siyasetinde bu şekilde bir cıvıklık, ayıp asla olmamıştır" diyen Akşener, şunları söyledi:

"Şimdi bu maskeli balodan bu siyasetçilerin bütün bu yolculuk esnasında çok memnun olduğunu gördüm. Mesela Edirne'ye geliyor Sayın Özgür Özel diyor ki, 'AKP kazanır, sakın ola ki CHP'nin dışında bir partiye oy vermeyesiniz ve İYİ Parti'nin adayı da olgunluk gösterip ayrılmalıdır.' Türk siyasetinde bu şekilde bir cıvıklık, ayıp asla olmamıştır. Bu kaçıncı? Edirne'nin başka bir ilçesine de AKP'li bakanlar gelip diyor ki, 'Sakın ola ki AKP'li adaylar dışında başka bir yere oy vermeyesiniz. Oylar bölünür, CHP gelir.' Seçmenin sesini duymadan, ne istediğini hissetmeden, bunu bilmek için gayret göstermeden bir maskeli baloyla çok kolay oy almayı sağlamış. Biz bunu 2023 seçimlerinden sonra reddettik."

Hamdi Sedefçi: CHP'nin adayı çekilsin

Öte yandan, Meral Akşener'in, Hamdi Sedefçi’ye oy istemek için esnaf ziyareti yaptığı sırada konu yeniden gündeme geldi. Akşener'le birlikte bir dükkana giren Sedefçi, anketlerde önde olduklarını belirterek CHP’nin adayının çekilmesini “Rövanş olsun” diyerek istedi.

Sedefçi, anketlere göre AKP ile yarıştıklarını belirtti. “AK Parti’nin kazanmaması için tüm cumhuriyetçilerin birleşmesi gerek” diyen Sedefçi, “Özgür Özel, benim çekilmemi talep ediyor. Aslında yapacağı tek şey Sayın Özgür Özel’in, kendi adayını çekerek bize destek vermesidir. İşin doğrusu budur. 2019’da İYİ Parti’nin desteğiyle CHP burada seçim kazanmıştır. Bu kez de rövanş olsun” dedi. Akşener de bunun üzerine “Yok. Borç ödensin. Bence o daha doğru” diye karşılık verdi.