Yaşam

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun ders zili dijital dünyada çalacak!

Minecraft üzerinden hayata geçirilen projede, bir yıla yayılan bir eğitim programı gerçekleştirilecek

02 Nisan 2019 18:25

California Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Minecraft, otizmli çocukların eğitiminde yardımcı bir teknoloji olarak olumlu sonuçlar veriyor.

Tohum Otizm Vakfı buradan yola çıkarak, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde hem otizme farkındalık yaratmak hem de çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duydukları farklı ve çağdaş yaklaşımı sağlamak amacıyla özel bir projeye imza attı. Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Dijital Dünyada da Otizme Mavi Işık Yaktı.

Okul binası bire bir olarak oyun içerisinde inşa edildi

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun binası gerçek mimari planına sadık kalınarak, özel çekilmiş üç boyutlu fotoğraflarla modellendi. Binanın iç ve dış mimarisi dijital ortama bire bir aktarıldı ve Minecraft oyunu içerisinde inşa edildi. Daha sonra okul, sadece eğitim alacak öğrencilerin buluşabilecekleri bir server’a taşındı. Bu sayede öğrencilerin dijital ortamdaki siber zorbalığa maruz kalmadan, kendi aralarında Minecraft’tan faydalanabilecekleri özel bir alan yaratılmış oldu.

Ders programına dahil edildi

“Farklı Bir Okul’ adı taşıyan projenin 2 Nisan’da otizme mavi ışık yakarak açılışı yapılacak ve Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu, dijital ortamda ‘Farklı Bir Okul’ projesi ile farklı ihtiyaçlara sahip olan öğrencileri yepyeni bir anlayışla geleceğe hazırlayacak.  ‘Farklı Bir Okul’ projesi kapsamında dijital ortamda özel bir eğitim alanı yaratılıp Özel Tohum Vakfı Özel Okulu dijital ortamında yapılacak dersler için sürdürülebilir bir özel bir eğitim programı da hazırlandı.  

Kodlamadan sanata pek çok şey Minecraft içinde yapılacak

Eğitim programı danışmanlığını Bager Akbay’ın üstlendiği projede, bir yıla yayılan bir eğitim programı gerçekleştirilecek. Program sonraki dönemlerde geliştirilerek varlığını sürdürecek. Bager Akbay’ın hazırladığı eğitim programı içeriğinde teknoloji okur yazarlığı, Minecraft’ın yaratıcı modunda yapılabilecekler, 3d printer ile heykel - resim ve giriş seviyesinde kodlama yer alacak. Böylece okul mekandan bağımsız ve sürekliliği olan bir eğitim projesine imza atmış olacak. Eğitim programı mayıs ayı içerisinde başlayacak.