Gündem

OYAK, Total ve M Oil'i satın aldı

OYAK, Milangaz’ı da satın almak amacıyla Demirören Holding ile görüşmelere devam ediyor

25 Şubat 2020 10:08

OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvuru yaptı. OYAK, tüpgaz, otogaz, dökmegaz pazarının öncü şirketi Milangaz’ı satın almak amacıyla Demirören Holding ile görüşmelere devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvuru yaptı.

Milangaz için görüşmeler devam ediyor

OYAK'tan yapılan açıklamada "Mevcut faaliyet alanları dışında yeni fırsatları titizlikle değerlendiren ve yatırım yaptığı sektörlerde hızla ilerleyen OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvuru yapmıştır.   Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, faaliyette olduğu sektörlerle entegre büyüyebilecek alanlarda konumlanma politikası doğrultusunda, Güzel Enerji ve M Oil’in ticari karlılığını, rekabetçi gücünü ve yarattığı katma değeri daha da artıracak olup; sürdürülebilir büyüme adımları atmaya devam etmektedir.   Enerji sektöründeki dönüşümü ve potansiyeli öngören OYAK; tüpgaz, otogaz, dökmegaz pazarının öncü şirketi Milangaz’ı satın almak amacıyla Demirören Holding ile görüşmelere devam etmektedir. OYAK, 30’un üzerinde ana sektörü doğrudan etkileyen ve yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan akaryakıt ve otogaz sektörünün büyük oyuncularından biri olmayı hedeflemektedir.    Üyelerine ayrıcalıklı ve avantajı hizmet sunma vizyonuyla hareket eden OYAK, üyelerinin birikimlerini verimli yatırımlarla değerlendirmeye, ülkemizin büyüme ve istihdam yaratma hedeflerine ortak olmaya devam edecektir." denildi.

Akaryakıt sektöründe, Total'in son dönemde pazar kaybı yaşadığı ve karının azaldığı bu nedenle OYAK'ın Total'i 4 yıl önceki fiyattan daha yükseğe almasının yanlış olduğu yönünde görüşler dile getirilmişti. Bazı sektör kaynakları da Doğan Holding'i satın almak için büyük miktarda kredi kullanan Demirören Holding'in bu yıl geri ödemelere başlayacağını ve ödemelerin öncesinde Total ve M Oil'i satmasının şirketi rahatlatacağına dikkati çektiler. Sektörde, OYAK'ın Total ve M Oil'i satın almasının, "Demirören Holding'i kurtarma operasyonu mu?" sorularını akla getirdiği belirtildi.

TIKLAYIN - Demirören Total’i pahalıya mı sattı? OYAK’ın yanıtı...