Sağlık

Otizm için 'mavi ışık' günü; ülkenin dört bir yanında köprüler, kuleler mavi ışıkla aydınlatılacak

Türkiye'de her 10 kişiden 8'inin otizmin belirtilerini bilmediği belirtildi

02 Nisan 2018 10:56

Tohum Otizm Vakfı, ünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında, otizm farkındalığına destek vermek için bu akşam saatlerinde Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlatılacak..

Gazete Habertürk'ün haberine göre kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı insanlar mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek otizmin farkında, onların yanında olduklarını ifade edecek.

Tohum Otizm Vakfı’na göre, nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak olan otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk 3 yılında fark edilen karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluk. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin 586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon 568 bin aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizdeki 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gençten okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı ise sadece 30 bin 50. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, günümüzde her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konulduğunu belirterek “Ancak yaptığımız araştırma Türkiye’de her 10 kişiden 8’inin otizmin belirtilerini bilmediğini ortaya koydu” dedi.